საქართველოსა და აზერბაიჯანს შორის შეთანხმება გაფორმდა, რომელიც საქართველოსთვის ბუნებრივი გაზის 20 წლის ვადით მიწოდებას ითვალისწინებს
საქართველოს ნავთობისა და გაზის კორპორაციის გენერალურმა დირექტორმა ეკატერინე სისაურმა და აზერბაიჯანის რესპუბლიკის ნავთობის სახელმწიფო კომპანიის (SOCAR) პრეზიდენტმა როვშან ნაჯაფმა ბუნებრივი გაზის ყიდვა-გაყიდვის ახალი ოცწლიანი ხელშეკრულების გაფორმების თაობაზე შეთანხმებას ხელი მოაწერეს.
ხაზგასასმელია, რომ კორპორაციასა და შესაბამის მომწოდებელ კომპანიას შორის დამატებითი გაზის ყიდვა-გაყიდვის 2003 წელს გაფორმებული ხელშეკრულების ვადა 2026 წელს იწურება, შესაბამისად, 20-წლიანი ვადით ხელშეკრულების გაგრძელებას განსაკუთრებული მნიშვნელობა ენიჭება სამხრეთ-კავკასიური მილსადენის პროექტის ფარგლებში სტრატეგიული თანამშრომლობისთვის. მნიშვნელოვანია, რომ საქართველოს ნავთობისა და გაზის კორპორაცია უზრუნველყოფილი იქნება ბუნებრივი გაზის მიწოდების ახალი, ალტერნატიული წყაროთი, რაც ხელს შეუწყობს ქვეყანაში რესურსების უწყვეტ მიწოდებას.
ხელშეკრულებით გათვალისწინებული ბუნებრივი გაზის სრული მოცულობა საქართველოს სოციალური გაზის სექტორის მოთხოვნის დასაკმაყოფილებლად იქნება გამოყენებული და ჩაანაცვლებს დამატებითი გაზის მოცულობებს, რომლებიც საჭიროა სოციალური გაზის სექტორის მოთხოვნის დასაკმაყოფილებლად.
აღნიშნული თანამშრომლობა კომპლექსურ ხასიათს ატარებს და მხოლოდ საქართველოსთვის ბუნებრივი გაზის მიწოდებით არ შემოიფარგლება - ის არაერთ მნიშვნელოვან მიმართულებას მოიცავს, მათ შორის, ისეთი საერთაშორისო სატრანზიტო პროექტების მხარდაჭერას, როგორიცაა სამხრეთკავკასიური მილსადენი, ბაქო-თბილისი-ჯეიჰანის ნავთობსადენი და ბაქო-სუფსის ნავთობსადენი.

Georgia and Azerbaijan Sign Agreement on 20-Year Natural Gas Supply
Ekaterine Sisauri, General Director of the Georgian Oil and Gas Corporation (GOGC) and Rovshan Najaf, President of the State Oil Company of the Republic of Azerbaijan (SOCAR), have signed an agreement to conclude a new 20-year contract for the purchase and sale of natural gas.
The existing contract for the purchase and sale of additional gas signed in 2003 between GOGC and the supplier is set to expire in 2026. The extension of this agreement for a further 20 years is therefore of particular strategic significance, especially within the framework of the South Caucasus Pipeline project. The new deal will also provide GOGC with an additional, alternative source of natural gas, further strengthening the uninterrupted delivery of energy resources to Georgia.
The full volume of natural gas covered by the contract will be allocated to meeting demand in Georgia's social gas sector, replacing the additional volumes currently required for this purpose.
The partnership is comprehensive in scope and extends well beyond gas supply alone. It covers several key areas of cooperation, including support for major international transit projects such as the South Caucasus Pipeline, the Baku-Tbilisi-Ceyhan oil pipeline, and the Baku-Supsa oil pipeline.