კორპორაცია მიწისქვეშა გაზსაცავის წინასამშენებლო დაპროექტების სამუშაოების მართვასა და ზედამხედველობას განახორციელებს
29 დეკემბერი, 2009
საქართველოს ათასწლეულის ფონდსა და დანიურ კომპანია "RAMBOL OIL & GAS A/S"-ის შორის ხელშეკრულება გაფორმდა, რომლის თანახმადაც, დანიური კომპანია მიწისქვეშა გაზსაცავის წინასამშენებლო დაპროექტების სამუშაოებს ჩაატარებს.
დაახლოებით, 3,4 მლნ აშშ დოლარის ხელშეკრულებას ხელი ათასწლეულის ფონდის აღმასრულებელმა დირექტორმა გიორგი აბდუშელიშვილმა და კომპანიის რეგიონულმა დირექტორმა ჰენრიკ იულიმ მოაწერეს.
ხელშეკრულების თანახმად, სამუშაოები მოიცავს საქართველოში გაზსაცავის მშენებლობისთვის საჭირო სრულმასშტაბიან ტექნიკურ, გეოლოგიურ, გარემოსდაცვით, ეკონომიკურ, ფინანსურ, საკანონმდებლო და სხვა შესაბამისი საკითხების კომპლექსურ ანალიზსა და შესწავლას. სამუშაოები 12 თვის განმავლობაში განხორციელდება.
დღეს ასევე, გაფორმდა ხელშეკრულება ათასლწულის ფონდსა და საქართველოს ნავთობისა და გაზის კორპორაციას შორის. ხელშეკრულების თანახმად, რომლის ღირებულებაც 450 000 აშშ დოლარს შეადგენს, კორპორაცია გაზსაცავის წინასამშენებლო დაპროექტების სამუშაოების მართვასა და ზედამხედველობას განახორციელებს.
"საქართველოს ნავთობისა და გაზის კორპორაციამ, ათასწლეულის ფონდის დაფინანსებით, წარმატებით განახორციელა ჩრდილოეთ-სამხრეთის მაგისტრალური გაზსადენის რეაბილიტაციის პროექტი. ამჯერად, ფონდი გაზსაცავის წინასამშენებლო დაპროექტების სამუშაოებს აფინანსებს, რაც ერთიანი ენერგოინფრასტრუქტურის რეაბილიტაციის პროექტის ნაწილს წარმოადგენს", - განაცხადა აშშ-ის ელჩის მოადგილემ საქართველოში კენტ ლონგსდონმა.
ენერგოინფრასტრუქტურის რეაბილიტაციის პროექტი, საერთობიუჯეტით 49,5 მილიონი აშშ დოლარი, მიზნად ისახავდა ჩრდილოეთ-სამხრეთის გაზის მაგისტრალური მილსადენის იმდაზიანებული უბნების აღდგენას, რომლებიც სასწრაფო რეაბილიტაციას საჭიროებდა. ამ პროექტის ფარგლებში უკვე დასრულებულია 22 უბნისრეაბილიტაცია. პროექტი, ასევე, ითვალისწინებს საქართველოს ენერგეტიკის სამინისტროსთვის დახმარების გაწევას მიწისქვეშა გაზსაცავის წინა-სამშენებლო დაპროექტებისა და კვლევების ჩატარებაში.

On December 29, 2009, the MCG CEO George Abdushelishvili and the Regional Director of the international bidding winner Danish Company - Ramboll Oil and Gas A/S Henrick Juhl, signed a $3.4 million contract.
According to the Contract, the winner company shall conduct the underground gas storage pre-construction design, which includes the completion of a full technical, geological, environmental, economic, financial, legislative and other relevant issues necessary for construction of the underground gas storage facility in Georgia. The works will last for 12 months.
At the same time MCG will form another contract with the GOGC. According to $450. 000 contract, the GOGC will conduct management and supervision of pre-construction design works.
With total budget $49.5 million, the Energy Infrastructure Rehabilitation Project is aimed at rehabilitating the most damaged sites of the North-South gas main pipeline. The Project has already rehabilitated 22 site.. The Project also envisages technical assistance for the Ministry of Energy of Georgia for conducting the pre-construction studies for an underground gas storage facility.