საქართველოს ნავთობისა და გაზის კორპორაცია მდინარე ყვირილას სანაპიროს გამაგრების სამუშაოებს ასრულებს
საქართველოს ნავთობისა და გაზის კორპორაციის დირექტორი ტექნიკურ საკითხებში, შალვა კიკნაველიძე, ზესტაფონის მუნიციპალიტეტში, „აღმოსავლეთ-დასავლეთის“ მაგისტრალური გაზსადენის „ზესტაფონი–ქუთაისის“ მონაკვეთზე მიმდინარე სამუშაოებს გაეცნო.
აღნიშნულ მონაკვეთზე, მდინარე ყვირილას საჰაერო გადასასვლელის მიმდებარედ, მდინარის კალაპოტის ცვლილების შედეგად, მნიშვნელოვნად დაზიანდა მარჯვენა სანაპირო, რაც საფრთხეს უქმნიდა როგორც მაგისტრალური გაზსადენის გამართულ ფუნქციონირებას, ისე ადგილობრივი მოსახლეობის სახნავ-სათეს მიწებსა და სოფლებთან დამაკავშირებელ გზას. სანაპიროს გასამაგრებლად და ზიანის თავიდან ასაცილებლად წარეცხილი დამბის მონაკვეთზე 510 მეტრიანი ქვაყრილი ეწყობა.
სამუშაოებს, ნავთობისა და გაზის კორპორაციის დაკვეთით კონტრაქტორი კომპანია ასრულებს. ამ დროისთვის, სამუშაოების უმეტესი ნაწილი შესრულებულია და ქვაყრილის მშენებლობა 2025 წლის დეკემბერში დასრულდება.
შალვა კიკნაველიძე დეტალურად გაეცნო შესრულებულ და გეგმით გათვალისწინებულ სამუშაოებს, რომელიც გაზსადენის გამართულ და შეუფერხებელ ფუნქციონირებას უზრუნველყოფს.

Shalva Kiknavelidze, Technical Director of GOGC, inspected the ongoing works on the Zestaponi-Kutaisi section of the East-West main gas pipeline in Zestaponi Municipality.
At this section, near the Kvirila River aerial crossing, the right bank was significantly damaged due to a change in the riverbed, which posed a threat to the smooth operation of the main gas pipeline, as well as to the local population's arable land and the road connecting to the villages. To reinforce the bank and prevent further damage, a 510-meter rock embankment is being constructed on the washed-out dam section.
The works are being carried out by a contractor company hired by GOGC. Currently, the majority of works have been completed, and the construction of the rock embankment will be finalized in December 2025.
Shalva Kiknavelidze thoroughly reviewed the completed and planned works, which will ensure proper and uninterrupted operation of the gas pipeline.