საქართველოს ნავთობისა და გაზის კორპორაციის თანამშრომლებმა ნატახტარი-ლეხურას გაზსადენის მიმდებარე ტერიტორია გაამწვანეს
24 აპრილი, 2023
საქართველოს ნავთობისა და გაზის კორპორაციის თანამშრომლებმა, დედამიწის დღისადმი მიძღვნილი გამწვანების აქციის ფარგლებში, მცხეთის მუნიციპალიტეტში, სხვადასხვა ჯიშის ხის 100 ნერგი დარგეს.
აქტივობისთვის, სოფელ ვაზიანში,  ნავთობისა და გაზის კორპორაციის მიერ გაყვანილი ნატახტარი-ლეხურას გაზსადენის 17 კილომეტრიანი დერეფნის მიმდებარედ  არსებული ფერდობი შეირჩა. მაგისტრალური გაზსადენების მშენებლობა/რეაბილიტაციის პროცესი, სამშენებლო დერეფანში უსაფრთხო გარემოს შექმნისთვის, რიგ შემთხვევებში, ხე-მცენარეების აღრიცხვასა და გაჩეხას მოიაზრებს, შესაბამისი პროცედურების დაცვით. საქართველოს ნავთობისა და გაზის კორპორაცია გაჩეხილი ხეების სანაცვლოდ ახალი ნერგების დარგვის ინიციატივით გამოვიდა და მსოფლიოში ერთ-ერთ ყველაზე მასშტაბურ ღონისძიებას შეუერთდა, რომლის მიზანიც, გარემოს დაცვაზე ზრუნვა და ამ მიმართულებით მოსახლეობის ცნობიერების ამაღლებაა.
დასარგავი ხის ჯიშები, სპეციალისტების მიერ, ადგილობრივი გარემო პირობებისა და კლიმატის გათვალისწინებით შეირჩა. მათ შორის იყო იფანი, ნეკერჩხალი, მუხა, კვიპაროსი და ა.შ. გასამწვანებელი ტერიტორია კი, რომლის  სიახლოვესაც სკოლა, სპორტული მოედანი და საბავშვო ბაღი მდებარეობს, ადგილობრივი მოსახლეობის სურვილის გათვალისწინებით იქნა არჩეული. ხეების დარგვაში მონაწილეობა სოფლის მაცხოვრებლებმა და ადგილობრივი თვითმმართველობის წარმომადგენლებმა, მათ შორის, მცხეთის მუნიციპალიტეტის მერმა მიიღეს.
გამწვანების აქცია საქართველოს ნავთობისა და გაზის კორპორაციის გენერალური დირექტორის, გიორგი ჩიქოვანისა და  კორპორაციის დირექტორატის ინიციატივითა და ჩართულობით ჩატარდა.

GOGC employees planted trees on the territory adjacent to Natakhtari-Lekhura pipeline
GOGC employees planted 100 trees of various species in Mtskheta Municipality, within the framework of the landscaping campaign dedicated to the Earth Day.
The slope adjacent to 17 km corridor of Natakhtari-Lekhura pipeline laid by GOGC in village Vaziani was selected for the activity. The process of construction and rehabilitation of main gas pipelines, sometimes envisages keeping account of and cutting trees and plants in compliance with respective procedures for creation of a safe environment in the right of way. GOGC showed the initiative in planting new trees in return for the cut trees and joined the most large-scale global event aiming at environmental protection and awareness raising in this direction.
The tree species to be planted were selected by specialists considering the local environmental conditions and the climate. These included: ash tree, maple, oak, cypress etc. The area to be landscaped close to a school, a sports ground and a kindergarten was selected considering the desire of the local residents. The village residents and representatives of the local self-governing bodies, including, the mayor of Mtskheta Municipality participated in the tree planting.
The landscaping campaign was held on the initiative and with participation of George Chikovani, General Director and the Directorate of GOGC.