საქართველოსა და "სოკარს" შორის აზერბაიჯანიდან ბუნებრივი გაზის დამატებითი მოცულობის მიღების თაობაზე ხელშეკრულება გაფორმდა
04 მარტი, 2016
საქართველო აზერბაიჯანიდან დამატებით 500 მილიონ კუბურ მეტრ ბუნებრივ გაზს მიიღებს. შესაბამის ხელშეკრულებებს საქართველოსა და აზერბაიჯანის სახელმწიფო ნავთობკომპანია "სოკარს" შორის ხელი დღეს, მთავრობის ადმინისტრაციაში მოეწერა.
ვიცე-პრემიერმა, ენერგეტიკის მინისტრმა კახა კალაძემ და "სოკარის" პრეზიდენტმა როვნაგ აბდულაევმა ხელი მოაწერეს საქართველოს მთავრობასა და აღნიშნულ კომპანიას შორის 2011 წლის დეკემბრში გაფორმებულ მემორანდუმში ცვლილებებს.
დღესვე, სს "საქართველოს ნავთობისა და გაზის კორპორაციის" გენერალურმა დირექტორმა დავით თვალაბეიშვილმა და შპს "სოკარ გაზ ექსპორტ-იმპორტის" ხელმძღვანელმა ზაურ გულიევმა ხელი მოაწერეს "ბუნებრივი გაზით მომარაგების შესახებ" - "კორპორაციას" და შპს "სოკარ გაზ ექსპორტ-იმპორტს" შორის დადებულ ხელშეკრულებაში ცვლილებებს.
ასევე, ხელი მოეწერა "ბუნებრივი გაზის ყიდვა-გაყიდვის თაობაზე" "სოკარსა" და "სნგკ” შორის 2012 წლის ივლისში გაფორმებულ ხელშეკრულებაში ცვლილებებს.
საქართველო გაზის დამატებით მუცულობებს სამხრეთ კავკასიური მილსადენიდან მიიღებს და წინა წლების მსგავსად აღარ დადგება ტექნიკური შეზღუდვების გამო აზერბაიჯანიდან მოცულობების მიღების პრობლემა.
გარდა ამისა,“ სოკარი“ მზადყოფნას გამოთქვამს ათას კუბ.მ-ზე 35-40 აშშ დოლარით შეამციროს გაზგასამართი სადგურებისთვის კომერციული გაზის ფასი.

Georgia Concluded Contract with SOCAR to Get Additional Volumes of Gas
Georgia will receive additional 500 million cubic meters of gas from Azerbaijan. The relevant agreement between Georgia and state oil company of Azerbaijan (SOCAR) has been signed at the Government Chancellery today.
Mr. Kakha Kaladze, Deputy Prime Minister and Minister of Energy of Georgia and Mr. Rovnag Abdullayev, the President of SOCAR signed the amendment to the memorandum concluded between Government of Georgia and SOCAR in December 2011.
Today, Mr. David Tvalabeishvili General Director of JSC Georgian Oil and Gas Corporation (GOGC) and Mr. Zaur Guliev, Head of LCC SOCAR Gas Export-Import signed the amendments to the Agreement on Natural Gas Supply concluded between GOGC and LCC SOCAR Gas Export-Import.
GOGC and SOCAR also signed the amendments to Natural Gas Sales and Purchase Agreement of July 2012.
Georgia will receive supplemental volumes of gas form the South Caucasus Pipeline and we will no longer have problem receiving the volumes from Azerbaijan due to technical limitations.
Furthermore, SOCAR has expressed its readiness to reduce commercial gas price for gas stations by USD 35-40 for 1000 cubic meters of gas.