გარდაბანში კომბინირებული ციკლის თბოელექტროსადგურის “გარდაბნის თბოსადგური 2-ს“ მშენებლობა დაიწყო
გარდაბანში კომბინირებული ციკლის თბოელექტროსადგური, “გარდაბნის თბოსადგური 2-ს“ სამშენებლო სამუშაოების დაწყების ცერემონია გაიმართა.
ღონისძიებაში მონაწილეობა მიიღეს საქართველოს პრემიერ-მინისტრმა, გიორგი კვირიკაშვილმა, საქართველოს ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების მინისტრმა, პირველმა ვიცე-პრემიერმა დიმიტრი ქუმსიშვილმა, საქართველოს ნავთობისა და გაზის კორპორაციის გენერალურმა დირექტორმა დავით თვალაბეიშვილმა, შპს “გარდაბნის თბოსადგურ 2“-ს ხელმძღვანელობამ, მთავრობის წევრებმა, ჩინელმა სტუმრებმა, ენერგო-ექსპერტებმა და ენერგეტიკული კომპანიების წარმომადგენლებმა.
კომბინირებული ციკლის ახალი ენერგოეფექტური თბოელექტროსადგურის ექსპლუატაციაში გაშვება 2019- 2020 წლის ზამთრის სეზონისთვის იგეგმება. მისი სიმძლავრე 230 მგვტ-ია.
დაგეგმილ პროექტს უდიდესი სტრატეგიული მნიშვნელობა გააჩნია ქართული ენერგეტიკული სისტემისა და მთლიანად ენერგო სექტორის მდგრადობისთვის. მისი წარმატებული განვითარებისთვის.
“გარდაბნის თბოსადგური 2“ მშენებელი ჩინური კომპანია, China Tianchen Engineering Corporation (TCC) - ერთერთი ყველაზე მსხვილი საინჟინრო-ინდუსტრიული კორპორაციაა, რომელიც 1953 წელს აღმოსავლეთ ჩინეთის ქალაქ ტიანჯინში დაარსდა. ამ ეტაპზე კომპანიის წლიური შემოსავალი მილიარდ აშშ დოლარს აღემატება, ხოლო საერთაშორისო საინჟინრო პროექტები 30-ზე მეტ ქვეყანას მოიცავს. ნიშანდობლივია, რომ TCC-ს წარმატებული გამოცდილება გააჩნია მსოფლიოს მრავალ ქვეყანაში სხვადასხვა დანიშნულების მასშტაბური ენერგეტიკული პროექტების, მათ შორის კომბინირებული ციკლის ელექტროგენერაციის ობიექტების მშენებლობის კუთხით.
კომბინირებული ციკლის თბოელექტროსადგურის მშენებლობის დაფინანსება მთლიანად სს „საქართველოს ნავთობისა და გაზის კორპორაციის“ შიდა რესურსებით მოხდება.
სს "საქართველოს ნავთობისა და გაზის კორპორაცია“ სახელმწიფოს საკუთრებაში არსებული ენერგეტიკული კომპანიაა, რომლის საქმიანობა საქართველოში არსებული მაგისტრალური გაზსადენებისა და ნავთობსადენების ექსპლუატაცია, მათი რეაბილიტაცია და ახლით შეცვლაა. კომპანია ჩართულია ელექტროენერგიის გენერაციაში, ნავთობ-გაზის ტრანსპორტირებასა და სხვა მნიშვნელოვან ენერგეტიკულ პროექტებში, მათ შორის გაზის მიწისქვეშა საცავის განვითარებაში. სს „საქართველოს ნავთობისა და გაზის კორპორაციის“ აქტივებს სს „საპარტნიორო ფონდი" განკარგავს. სს “საქართველოს ნავთობისა და გაზის კორპორაციას“ მინიჭებული აქვს BB- საერთაშორისო საინვესტიციო რეიტინგი.

Construction of Gardabani-2 Combined Cycle Thermal Power Plant begins in Gardabani
Prime Minister of Georgia, Giorgi Kvirikashvili, Minister of Economy and Sustainable Development of Georgia, the first Vice Prime Minister, Dimitri Kumsishvili, General Director of JSC "Georgian Oil and Gas Corporation", David Tvalabeishvili, management of "Gardabani TPP-2", government representatives, Chinese guests, energy experts and energy company representatives participated in the event.
Commissioning of the new combined cycle energy-efficient thermal power plant is scheduled for 2019- 2020 winter season. Its capacity is 230 MW.
The planned project has the greatest strategic importance for sustainability and successful development of the Georgian energy system and the energy sector in general.
The Chinese company - China Tianchen Engineering Corporation (TCC), implementing construction of Gardabani TPP-2, is one of the largest engineering-industrial corporations established in the city of Tianjin in the east China in 1953. At this stage, annual income of the company exceeds one billion USD and the international engineering projects cover more than 30 countries. It is noteworthy that TCC has a successful experience of various large-scale energy projects in many countries of the world, including in terms of construction of combined cycle power generation facilities.
Construction of the combined cycle TPP will be fully funded with internal resources of JSC "Georgian Oil and Gas Corporation".
JSC "Georgian Oil and Gas Corporation" is a state-owned energy company focused on operation, rehabilitation and replacement of main gas and oil pipelines in Georgia. The company is engaged in power generation, oil and gas transportation and other significant energy projects, including development of the underground gas storage. Assets of JSC "Georgian Oil and Gas Corporation" are managed by JSC "Partnership Fund". JSC "Georgian Oil and Gas Corporation" has been assigned BB- international investment rating.