აზერბაიჯანში ბაქო-სუფსის ნავთობსადენის ქართულ სექციასთან დაკავშირებით ახალი საოპერაციო ხელშეკრულების თაობაზე შეთანხმება გაფორმდა
საქართველოს ნავთობისა და გაზის კორპორაციის გენერალურმა დირექტორმა ეკატერინე სისაურმა, აზერბაიჯანის რესპუბლიკის ნავთობის სახელმწიფო კომპანია - SOCAR Midstream Operation LLC-ის აღმასრულებელმა დირექტორმა ფარჰან ალიევმა და აზერბაიჯანის რესპუბლიკის ნავთობის სახელმწიფო კომპანიის პრეზიდენტმა როვშან ნაჯაფმა ხელი მოაწერეს შეთანხმებას ბაქო-სუფსის ნავთობსადენის ქართულ სექციასთან დაკავშირებით საოპერაციო ხელშეკრულების გაფორმების თაობაზე, რომელიც, სხვა მნიშვნელოვან საკითხებთან ერთად ნავთობსადენის მინიმალური დატვირთვის საკითხსაც განსაზღვრავს.
ბაქო-სუფსის ნავთობსადენთან დაკავშირებით მხარეებს შორის ახალი საოპერაციო ხელშეკრულება ხელს შეუწყობს ნავთობსადენის ფუნქციონირების აღდგენასა და სატრანზიტო მარშრუტის შენარჩუნებას.
ნავთობსადენი მიწოდების ჯაჭვის უმნიშვნელოვანესი ინფრასტრუქტურაა, ის უზრუნველყოფს ცენტრალური აზიიდან საქართველოს გავლით ევროპაში ნავთობის ტრანზიტის განახლებას, რომელიც არსებული გეოპოლიტიკური სიტუაციისა და ასევე სხვა ფაქტორების ზემოქმედების შედეგად დღეისთვის შეჩერებულია.
ბაქო-სუფსის მილსადენი საქართველოსა და აზერბაიჯანის მიერ რეგიონში წარმატებით განხორციელებულ პირველ სატრანზიტო პროექტს წარმოადგენს.

New Operating Agreement Signed in Azerbaijan for the Georgian Section of the Baku-Supsa Oil Pipeline
Ekaterine Sisauri, General Director of the Georgian Oil and Gas Corporation (GOGC), Farhan Aliyev, Executive Director of SOCAR Midstream Operation LLC and Rovshan Najaf, President of the State Oil Company of the Republic of Azerbaijan (SOCAR), have signed an agreement to conclude a new operating contract concerning the Georgian section of the Baku-Supsa oil pipeline. Among other key provisions, the agreement sets out the minimum throughput capacity of the pipeline.
The new operating agreement will support the restoration of the pipeline's operations and ensure the continued viability of this strategically important transit route.
The pipeline is a critical component of regional supply chain infrastructure, designed to enable the resumption of oil transit from Central Asia through Georgia to Europe - a flow that has been suspended due to the current geopolitical situation and other related factors.
The Baku-Supsa pipeline stands as the first transit project successfully implemented by Georgia and Azerbaijan in the region.