„ზესტაფონი-ქუთაისის“ და „გორი-ქარელის“ მონაკვეთების მშენებლობა იწყება
აღმოსავლეთ-დასავლეთის მაგისტრალური გაზსადენის რეაბილიტაციის პროექტის IV ფაზის ფარგლებში, რომელსაც აშშ-ის საერთაშორისო განვითარების სააგენტო (USAID) აფინანსებს, „გორი-ქარელის“ 700მმ დიამეტრის 20 კმ-იანი და „ზესტაფონი-ქუთაისის“ 700მმ დიამეტრის 23 კმ-იანი მონაკვეთების მშენებლობის პროექტის განხორციელება იწყება.
სამშენებლო სამუშაოებს საერთაშორისო ტენდერში გამარჯვებული კომპანიები განახორციელებენ. „გორი-ქარელის“ 20 კმ-იანი მონაკვეთის მშენებლობას თურქული კომპანია AHM ENERGY GAS HEATING SYSTEMS CONSTRUCTION INDUSTRY. TIC. LTD. STI, „ზესტაფონი-ქუთაისის“ 23 კმ-იანი მონაკვეთის მშენებლობას კი ქართული კომპანია - შპს „საქმილსადენმშენი“ განახორიელებს.
აღმოსავლეთ-დასავლეთის მაგისტრალური გაზსადენის რეაბილიტაციის პროექტის IV ფაზის ფარგლებში საქართველოს ნავთობისა და გაზის კორპორაციამ საერთაშორისო ტენდერები 2013 წლის ივლისში გამოაცხადა.
გაზსადენის ორივე მონაკვეთზე სამშენებლო სამუშაოების დასრულება 2014 წლის ოქტომბრისათვისაა დაგეგმილი.
„გორი-ქარელის“ 20 კმ-იანი მონკვეთის მშენებლობის კონტრაქტის ღირებულება 3 889 692,24 აშშ დოლარს, „ზესტაფონი-ქუთაისის“ 23 კმ-იანი მონაკვეთის მშენებლობის კონტრაქტის ღირებულება კი 4 496 765,47 აშშ დოლარს შეადგენს. აღმოსავლეთ-დასავლეთის მაგისტრალური გაზსადენის ორივე მონაკვეთის მშენებლობისთვის მასალების შესყიდვა ერთი ტენდერის ფარგლებში განხორციელდა და მასალების ღირებულებამ 8 686 787,30 აშშ დოლარი შეადგინა.

Construction of Zestaponi-Kutaisi and Gori-Kareli Sections Commences
The implementation of the construction of DN 700 Zestaponi-Kutaisi 23 km and DN 700 Gori–Kareli 20 km sections of the pipeline commences. The project will be implemented within the frames of East-West Main Gas Pipeline Rehabilitation project phase IV and funded by the United States Agency for International Development (USAID).
The construction works will be carried out by the companies winning international tenders. Gori-Kareli 20 km section will be constructed by a Turkish company AHM ENERGY GAS HEATING SYSTEMS CONSTRUCTION INDUSTRY. TIC. LTD. STI, and Zestaponi-Kutaisi 23 km section - by a Georgian company- Ltd SaqMilsadenMsheni.
Georgian Oil and Gas Corporation (GOGC) announced international tenders for the implementation of the East West Main Gas pipeline rehabilitation project (phase IV) in July 2013.
Construction works on both sections of the pipeline are planned to be completed by October 2014.
Contractual price of the Gori-Kareli 20 km section makes up USD 3 889 692, 24 and Zestapini-Kutaisi 23 km section USD 4 496 765, 47. The materials for the construction of both sections were procured under one tender and the cost of the materials totaled to USD 8 686 787, 30.
The Power and Gas Infrastructure Program supported by the USAID aims to assists the Government of Georgia in undertaking strategic interventions in gas and power infrastructure and enhance energy security of the country.