სს "საქართველოს ენერგეტიკის განვითარების ფონდი" და სს "საქართველოს ნავთობისა და გაზის კორპორაცია" აცხადებენ საჯარო აუქციონს შპს "ქართლის ქარის ელექტროსადგურის" კაპიტალის 100%–იანი წილის გასხვისების მიზნით
19 სექტემბერი, 2019
სს „საქართველოს ენერგერგეტიკის განვითარების ფონდი“ და სს „საქართველოს ნავთობისა და გაზის კორპორაცია“ აცხადებენ საჯარო აუქციონს შპს „ქართლის ქარის ელექტროსადგურის“ (ს/კ 404957338) (შემდგომში „საზოგადოება“) 100%–იანი წილის (შემდგომში „წილი“) გაყიდვის მიზნით.
საზოგადოების საკუთრებაშია გორის/ქარელის მუნიციპალიტეტში, ქარის ელექტროსადგურის ქუჩის მიმდებარედ, ჯამში 11 ჰექტარ მიწის ნაკვეთზე განთავსებულ, 20.7 მგვტ. დადგმული სიმძლავრის „ქართლის ქარის ელექტროსადგური“, რომელიც მოიცავს 3.45 მგვტ. სიმძლავრის 6 ტურბინას, პლატფორმებს, ფუნდამენტებს, სიმძლავრის მიწისქვეშა გადამცემ ხაზს, მიწისქვეშა ოპტიკურ კაბელს, საოფისე შენობას და სხვა მოძრავ ქონებას.
„ქართლის ქარის ელექტროსადგური“ წარმოადგენს საქართველოში განხორციელებულ, ქარის პირველი ელექტროსადგურის პროექტს, რომლის წლიური საპროგნოზო გამომუშავებული ენერგია 84 100 000 კვტ.სთ–ია.
ელექტროსადგური ექსპლუატაციაში იქნა მიღებული 2016 წლის 20 დეკემბერს. 2016 წლის 10 ნოემბრიდან შპს „ქართლის ქარის ელექტროსადგური“ საცდელი გაშვების რეჟიმში რეგისტრირებულ იქნა სს „ელექტროენერგეტიკული სისტემის კომერციულ ოპერატორთან“ საბითუმო ვაჭრობაში მონაწილედ, ხოლო 2017 წლის 27 იანვრიდან, შპს „ქართლის ქარის ელექტროსადგური“ სს „ელექტროენერგეტიკული სისტემის კომერციულ ოპერატორთან“ დარეგისტრირდა როგორც კვალიფიციური საწარმო აღრიცხვიანობის ერთიან რეესტრში.
შპს „ქართლის ქარის ელექტროსადგურთან“ დაკავშირებით დეტალური ინფორმაციის/დოკუმენტაციის მიღების მიზნით, დაინტერესებულ პირებმა უნდა წარმოადგინონ განცხადება კონფიდენციალური ინფორმაციის გაცნობის შესახებ არაუგვიანეს 2019 წლის 31 ოქტომბრის 18:00 საათისა.
1. განცხადება და შპს „ქართლის ქარის ელექტროსადგურთან“ დაკავშირებული დოკუმენტაციის გაცნობის მიზნით გაუმჟღავნებლობის შესახებ შეთანხმების გაფორმების შესახებ (თანდართული ფორმით).
2. აუქციონში მონაწილეობის უზრუნველყოფის მიზნით, კონფიდენციალური ინფორმაციის/დოკუმენტაციის გაცნობის საფასური – 5000 (ხუთი ათასი) ლარის გადახდის დამადასტურებელი დოკუმენტი.
3. დაინტერესებული პირის საკონტაქტო ინფორმაცია (ტელეფონი, მისამართი, ელ. ფოსტა)
4. დაინტერესებული პირის წარმომადგენლის პირადობის დამადასტურებელი მოწმობა და წარმომადგენლობის დამადასტურებელი დოკუმენტი (თუ დაინტერესებული პირი წარმომადგენლის მეშვეობით მოქმედებს)
5. სააუქციონო კომისია უფლებამოსილია დაინტერესებული პირისგან დამატებით მოითხოვოს ნებისმიერი სხვა დოკუმენტაციის წარმოდგენა.
ზემოაღნიშნული განცხადების საფუძველზე დაინტერესებულ პირთან გაფორმდება კონფიდენციალურობის დაცვის შესახებ შეთანხმება, რომლის საფუძველზეც მოხდება შპს „ქართლის ქარის ელექტროსადგურთან“ დაკავშირებული კონფიდენციალური ინფორმაციის/დოკუმენტაციის გადაცემა.
აუქციონში მონაწილეობის მიღების მიზნით დაინტერესებულმა პირებმა დამატებით არაუგვიანეს 2019 წლის 31 ოქტომბრის 18:00 საათისა უნდა წარმოადგინონ:
1. განცხადება აუქციონში მონაწილეობის შესახებ, ევროპის რეკონსტრუქციისა და განვითარების ბანკის მიმართ არსებული სესხის წინსწრებით გადახდის ან სესხის შენარჩუნებისა და „პროექტის ხელშეკრულებებით“ გათვალისწინებული ვალდებულებებისგან გამყიდველების განთავისუფლების შესახებ შესაბამისი მითითებით (თანდართული ფორმით).
2. წილის ნასყიდობის ხელშეკრულების გაფორმების უზრუნველყოფის უპირობო და გამოუთხოვადი საბანკო გარანტია – 1,500,000 (ერთი მილიონ ხუთასი ათასი) ლარის ოდენობთ, რომელიც გაცემული უნდა იყოს საქართველოში ლიცენზირებული კომერციული ბანკის მიერ. გარანტიის ოდენობა არ უნდა აღემატებოდეს გარანტიის გამცემი ბანკის სააქციო კაპიტალის 15%–ს. გარანტიის მოქმედების ვადა სულ მცირე 2 თვის ვადით უნდა აღემატებოდეს მყიდველის მიერ ვალდებულებების შესრულების ბოლო ვადას.
3. ინფორმაცია დაინტერესებული პირის შესახებ:
ა) ფიზიკური პირის შემთხვევაში:
ა.ა) პირადობის დამადასტურებელი მოწმობა;
ა.ბ) წილის ნასყიდობის ხელშეკრულების გაფორმების უზრუნველყოფის მიზნით წარმოდგენილი გარანტია.
ბ) იურიდიული პირის შემთხვევაში:
ბ.ა) რეგისტრაციის მოწმობა (ამონაწერი)
ბ.ბ) წესდება
ბ.გ) საზოგადოების ხელმძღვანელობაზე/წარმომადგენლობაზე უფლებამოსილი პირის ვინაობა და მათი უფლებამოსილების დამადასტურებელი დოკუმენტი.
ბ.დ) ცნობა შესაბამისი დაწესებულებიდან, რომ საზოგადოების მიმართ არ მიმდინარეობს გადახდისუუნარობის საქმის წარმოება;
ბ.ე) ცნობა შესაბამისი დაწესებულებიდან, რომ დაინტერესებული პირის ქონებაზე საჯარო–სამართლებრივი შეზღუდვა რეგისტრირებული არ არის.
ბ.ვ) ცნობა შესაბამისი დაწესებულებიდან, რომ დაინტერესებული პირის მიმართ არ მიმდინარეობს რეორგანიზაცია ან ლიკვიდაცია
ბ.ზ) დაინტერესებული პირის ბენეფიციარი მესაკუთრის შესახებ.
ბ.თ) დაინტერესებული პირის მმართველობის უფლებამოსილი ორგანოს გადაწყვეტილება დაინტერესებული პირის აუქციონში მონაწილეობისა და გამარჯვების შემთხვევაში წილის ნასყიდობის ხელშეკრულების გაფორმების შესახებ.
4. მესამე პუნქტით გათვალისწინებული დოკუმენტები მომზადებული/გაცემული უნდა იყოს აუქციონის გამოცხადების შემდეგი თარიღით და უნდა იყოს სათანადო წესით დამოწმებული (სანოტარო წესით/ ლეგალიზაცია/აპოსტილი).
5. სააუქციონო კომისიის მიერ დადგენილი განაცხადების მიღების ვადის გასვლის შემდეგ წარმოდგენილი განაცხადი არ მიიღება.
6. სააუქციონო კომისია შეისწავლის წარმოდგენილ დოკუმენტაციას და ხარვეზის არარსებობის შემთხვევაში აცნობებს დაინტერესებულ პირებს წარმოდგენილი დოკუმენტაციის აუქციონის პირობებთან შესაბამისობის შესახებ. დოკუმენტების წარმოუდგენლობის ან/და არასათანადო ფორმით წარმოდგენის შემთხვევაში, დაინტერესებული პირი არ დაიშვება აუქციონზე.
აუქციონის ჩატარების ადგილი – აუქციონი გაიმართება 2019 წლის 15 ნოემბერს, გამყიდველების მიერ წინასწარ განსაზღვრულ ადგილას, ქ. თბილისში.
წილის საწყისი ღირებულება -14,250,000 (თოთხმეტი მილიონ ორასორმოცდაათი ათასი) დოლარის ექვივალენტი ლარი, გადახდის დღისთვის საქართველოს ეროვნული ბანკის მიერ დადგენილი ოფიციალური გაცვლითი კურსის შესაბამისად.
ბიჯი – 150,000 (ასორმოცდაათი ათასი) აშშ დოლარი.
გამარჯვებულის გამოვლენა – აუქციონზე გამარჯვებულის გამოვლენა მოხდება ზეპირი ვაჭრობის შედეგად შემოთავაზებული უმაღლესი ფასის გათვალისწინებით.
აუქციონში მონაწილეობის სარეგისტრაციო საფასური გადახდილ უნდა იქნეს შემდეგ საბანკო რეკვიზიტებზე თანხის ჩარიცხვის გზით:
მიმღები – შპს „ქართლის ქარის ელექტროსადგური“
ს/კ 404957338
მის: ქ. თბილისი, ბარათაშვილის ქ. #8,
საბანკო რეკვიზიტები:
სს “თიბისი ბანკი“
ბანკის კოდი: TBCBGE22
საბანკო ანგარიში:
ა/ა GE65TB7647636030100001
აუქციონთან დაკავშირებული დოკუმენტაცია მოწოდებულ უნდა იქნას შპს „ქართლის ქარის ელექტროსადგურის“ ადმინისტრაციულ ოფისში, მისამართზე: საქართველო, ქ. თბილისი, ბარათაშვილის ქ. #8, მე–4 სართ.
აუქციონთან დაკავშირებული კითხვებისთვის ან დამატებითი ინფორმაციისთვის მოგვმართეთ საზოგადოების კუთვნილ ელექტრონულ ფოსტაზე: auction@gedf.com.ge; ტელ: +995 555 777 279;

JSC “Georgian Energy Development Fund” and JSC “Georgian Oil and Gas Corporation” announce a public auction for 100% share of “Qartli Wind Farm” LLC
19 September, 2019
JSC “Georgian Energy Development Fund” and JSC “Georgian Oil and Gas Corporation” announce a public auction for 100% share (hereinafter share) of “Qartli Wind Farm” LLC (404957338) (hereinafter “company”).
The Company owns a total of 20.7 MW of installed “Qartli Wind Farm” on 11 hectare plot, which includes 3.45 MW. 6 turbines, platforms, fundaments, underground power transmission, underground optical cable, building and other movable property in the Gori / Kareli municipality, near the wind power plant street.
“Qartli Wind Farm” is the first wind power plant project in Georgia with an annual forecasted generated electricity output of 84 100 000 kWh.
Power Plant was commissioned on December 20 of 2016. From November 10 of 2016 “Qartli Wind Farm” LLC was registered as a participant in wholesale trade with JSC “Electricity System Commercial Operator” and from January 27 of 2017, “Kartli Wind Farm” LLC was registered as a qualified enterprise at JSC “Electricity System Commercial Operator’s” unified accounting registry.
In order to obtain detailed information / documentation regarding “Qartli Wind Farm” LLC, interested parties must submit an Application regarding Confidential Information no later than 18:00 pm October 31 of 2019.
1. Application and signing of non-disclosure agreement (attached form) for the purpose of acquaintance with the documentation related to Qartli Wind Farm LLC.
2. For the purpose of participation in the auction, a document confirming the payment of a fee for confidential information / documentation - 5000 (five thousand) GEL
3. Contact information of an interested person (telephone, address, e-mail)
4. Identity card of a representative of interested party and document of representation (if interested person acts through representative)
5. The auction commission is authorized to request from the interested party any additional documentation.
On the basis of the above mentioned statement, non – disclosure agreement will be signed with the interested party on the basis of which the confidential information / documentation related to “Qartli Wind Farm” LLC will be delivered.
After familiarizing with the above information, the interested parties must additionally submit the following no later than 18:00 of October 31 of 2019 to participate in the auction:
1. Application about participation in the Auction, advance payment or maintenance of a loan to the European Bank for Reconstruction and Development (EBRD) and release of sellers from the obligations under the "Project Contracts" (attached form).
2. Unconditional and irrevocable bank guarantee for securing a share purchase agreement - 1,500,000 (one million five hundred thousand) GEL to be issued by a commercial bank licensed in Georgia. The amount of the guarantee shall not exceed 15% of the share capital of the issuing bank. The warranty period shall be at least two months longer than the deadline of fulfillment of the Buyer obligations.
3. Information about the interested person:
A) In case of a natural person:
a.a) ID card;
a.b) Guarantee provided for securing a share purchase agreement.
B) In case of a Legal entity:
b.a) Registration certificate (Extract)
b.b) Charter
b.c) Identification of the person authorized for Company management / representation and document confirming their authority.
b.d) Certificate from the relevant institution that no insolvency case is being conducted against the company;
b.e) A certificate from a relevant institution that no public-law restriction has been registered on the property of the interested person.
b.f) A certificate from a relevant institution that no interested party is not under reorganization or being liquidated.
b.g) About the beneficial owner of interested entity.
b.h) The decision of an authorized management body of an interested party on the conclusion of the share purchase agreement in case of participation and winning in the auction.
4. The documents referred to in the third paragraph shall be prepared / issued by the date of the auction and shall be duly certified (notary / legalization / apostille).
5. After the expiry of the deadline for submission of applications, the application shall be rejected.
6. The Auction Commission shall study the submitted documentation and in case of any defect, shall notify the interested parties on the compliance of the submitted documentation with the auction terms. In case of non submission of documents and / or improper submission of the documents, the interested party will not be allowed to participate.
Place of Auction - The auction will take place on November 15 of 2019, at a predetermined location in Tbilisi.
Starting value of the share - 14,250,000 (fourteen million two hundred and fifty thousand) USD equivalent in GEL, according to the official exchange rate established by the National Bank of Georgia on the day of payment.
BID – 150,000 (one hundred and fifty thousand) USD.
Identification of the winner - The winner of the auction will be identified based on the highest bid offered through oral trading.
The auction registration fee must be paid by transferring it to the following bank details:
Beneficiary – “Qartli Wind Farm” LLC
I/C 404957338
Address: Tbilisi, Baratashvili #8
Bank requisites:
JSC “TBC BANK”
Bank code: TBCBGE22
Bank account: GE65TB7647636030100001
Documentation related to the auction should be submitted to the administrative office of Q Qartli Wind Farm LLC at: Tbilisi, Baratashvili str. # 8, 4th floor.
For auction-related questions or further information, please contact the Company e-mail: auction@gedf.com.ge; Tel: +995 555 777 279;