სარეიტინგო სააგენტო Standard & Poor’s-მა კორპორაციის რეიტინგის პროგნოზი ნეგატიურიდან სტაბილურამდე გააუმჯობესა
21 ნოემბერი, 2016
სარეიტინგო სააგენტო S&P Global Ratings-მა სს „საქართველოს ნავთობისა და გაზის კორპორაციის“ (სნგკ) რეიტინგის პროგნოზი ნეგატიურიდან სტაბილურით შეცვალა და „B+/B” რეიტინგი დაუდასტურა.
როგორც სააგენტო აღნიშნავს, კორპორაციის რეიტინგის პროგნოზის გაუმჯობესება ასახავს მოლოდინს, რომ გაზრდილი EBITDA (მოგება, პროცენტის, მოგების გადასახადის და ცვეთის გამოკლებამდე) კომპანიას აძლევს შესაძლებლობას განახორციელოს პროექტები სასესხო წნეხის მნიშვნელოვანი გაზრდის გარეშე. სააგენტოს ექსპერტები მიიჩნევენ, რომ სნგკ-ის EBITDA-ს მაჩვენებელი 2016 წელს გაიზრდება და ნაცვლად 2015 წლის 125 მლნ. ლარისა, 200 მლნ. ლარი იქნება, რის მიზეზადაც გაზის შედარებით ხელსაყრელ შესასყიდ ფასსა და გარდაბანის კომბინირებული თბოსადგურის წარმატებულ ექსპლუატაციას ასახელებს.
სააგენტო პოზიტიურად აფასებს ორი მსხვილი პროექტის - „გარდაბანი 2“-ისა და მიწისქვეშა გაზსაცავის მშენებლობის პროექტების სნგკ-ს მიერ რეალიზაციის დაწყებას. გარდაბნის მეორე თბოსადგურის მშენებლობის დაწყება იგეგმება 2017 წლის პირველ ნახევარში, ხოლო ექსპლუატაციაში შესვლა 2019 წლის პირველ ნახევარშია დაგეგმილი. მიწისქვეშა გაზსაცავის სამშენებლო სამუშაოები 2018 წელს დაიწყება და პროექტი 2020 წლისთვის დასრულდება.

International rating agency Standard & Poor's Revises GOGC Outlook to Stable from Negative
The international rating agency Standard & Poor's (S&P) has revised the outlook for Georgian Oil and Gas Corporation (GOGC) to stable from negative and affirmed „B+/B” credit rating.
As the agency points out, the improvement of the rating outlook reflects the anticipation that increased EBITDA (earnings before interest, taxes, depreciation, and amortization) gives the company opportunity to develop projects without further increase in loans. S&P experts consider that favorable gas purchase prices and successful commissioning of the Gardabani Thermal Power Plant will increase GOGC's EBITDA to over GEL 200 million in 2016, compared with GEL 125 million in 2015.
The agency positively evaluates the commencement of the development of two major projects – Gardabani 2 and Underground Gas Storage (USG) construction project by GOGC. The construction of Gardabani Thermal Power Plant 2 is planned to start in early 2017 and is expected to be commissioned in early 2019. The construction works for the USG facility will start in 2018 and complete by 2020.