კორპორაციის წარმომადგენლებმა მდინარე ფარავანზე ჰესების მშენებლობის საკითხზე საჯარო განხილვა გამართეს
საქართველოს ნავთობისა და გაზის კორპორაციის დირექტორმა ტექნიკურ საკითხებში, შალვა კიკნაველიძემ, გარემოს ეროვნული სააგენტოს, გარემოსდაცვითი ინფორმაციისა და განათლების ცენტრის, საკონსულტაციო კომპანია "გამა კონსალტინგისა“ და ადგილობრივი ხელისუფლების წარმომადგენლებთან ერთად, ნინოწმინდის და ახალქალაქის მოსახლეობასთან შეხვედრები გამართა.
შეხვედრებზე ჰიდროელექტროსადგურების „ფარავანი ჰესი 1“ და „ფარავანი ჰესი 2“-ის პროექტების შესახებ ადგილობრივ მოსახლეობას ინფორმაცია მიეწოდა. ნავთობისა და გაზის კორპორაცია, საქართველოს მთავრობასთან გაფორმებული ხელშეკრულების საფუძველზე, ჰიდროელექტროსადგურების სრულ ტექნიკურ-ეკონომიკურ კვლევას ახორციელებს. უკვე მომზადდა გარემოზე ზემოქმედების შეფასების (სკოპინგის) ანგარიში, რომლის საჯარო განხილვაც ნინოწმინდის მუნიციპალიტეტის ორ სოფელში - ეშტიასა და ჯიგრაშენში და ახალქალაქის მუნიციპალიტეტის სოფელ ხორენიაში გაიმართა.
გარემოსდაცვითი გადაწყვეტილების მიღებისა და პროექტირების დასრულების შემდეგ, კორპორაცია მდინარე ფარავანზე ჯამური დადგმული სიმძლავრით 8 მეგავატის მქონე ჰესების მშენებლობას გეგმავს. პროექტის განხორციელებით ქვეყანა დამატებით 50 მლნ. კვტ.სთ. მწვანე ენერგიას მიიღებს.

Public discussions held on construction of HPPs on Paravani river
Shalva Kiknavelidze, Technical Director of GOGC, held meetings with Ninotsminda and Akhalkalaki population together with representatives of the National Environmental Agency, Environmental Information and Education Center, consulting company "Gamma Consulting" and the local authorities.
During the meetings, information about "Paravani 1" HPP and "Paravani 2" HPP projects was provided to the local population. GOGC is conducting a comprehensive feasibility study of the HPPs on the basis of the agreement concluded with the Government of Georgia. EIA (scoping) report is already prepared and public discussions of the report were held in two villages of Ninotsminda Municipality – Eshtia and Jigrasheni and village Khorenia, Akhalkalaki Municipality.
After making the environmental decision and completion of design, GOGC plans to construct HPPs with total installed capacity of 8 MW on Paravani river. As a result of the project implementation, Georgia will receive additional 50 million kWh green energy.