სარეიტინგო სააგენტო Fitch Ratings-მა სს „საქართველოს ნავთობისა და გაზის კორპორაციის“ რეიტინგის პროგნოზი სტაბილურიდან პოზიტიურამდე გააუმჯობესა
10 მარტი, 2015
სარეიტინგო სააგენტო Fitch Ratings-მა სს „საქართველოს ნავთობისა და გაზის კორპორაციის“ არსებული რეიტინგი დაადასტურა და სტაბილური პროგნოზი (stable outlook) პოზიტიურით (positive outlook) შეცვალა. სს „საქართველოს ნავთობისა და გაზის კორპორაციას“ აქვს სახელმწიფოსთან გათანაბრებული რეიტინგი, რაც ქართული კომპანიებისთვის მაქსიმალურად შესაძლებელი რეიტინგია.
შეგახსენებთ, რომ 2012 წლის მაისში კორპორაციამ ლონდონის საფონდო ბირჟაზე განათავსა 250 მლნ. აშშ დოლარის ღირებულების ევროობლიგაციები 6.875%-იანი საპროცენტო განაკვეთით.
კორპორაციის განცხადებით, საქართველოს რეიტინგის პერსპექტივის გაუმჯობესება მნიშვნელოვანი ფაქტორია კორპორაციის დადებითი იმიჯისთვის, მისი პოზიტიური ისტორიის შესაქმნელად, რაც მომავალში არა მხოლოდ ნავთობისა და გაზის კორპორაციას, არამედ სხვა ქართულ კომპანიებსაც გაუადვილებს საერთაშორისო ფინანსურ ბაზრებზე რესურსების მოზიდვას.

Fitch Ratings raises GOGC rating outlook to Positive from Stable
Fitch Ratings affirmed JSC Georgian Oil and Gas Corporation's current rating and raised it to Positive Outlook from Stable Outlook. JSC Georgian Oil and Gas Corporation has a rating equivalent to the state, which is the highest possible rating for Georgian companies.
As you remember, in May 2012, GOGC successfully placed USD 250 million Eurobond with 6.875% interest rate in London Stock Exchange.
According to GOGC, the rating upgrade is a significant factor for the positive image of the company, creation of its positive history which will facilitate attraction of financial resources at International Financial Markets for GOGC as well as other Georgian companies.