საქართველოს პრემიერ-მინისტრმა გიორგი გახარიამ გარდაბნის ახალი თბოელექტროსადგური გახსნა
საქართველოს პრემიერ მინისტრმა, გიორგი გახარიამ უახლესი ტექნოლოგიებით აღჭურვილი, 230 მეგავატი დადგმული სიმძლავრის მქონე „გარდაბნის თბოელექტროსადგური 2“ გახსნა.
მაღალი ეფექტიანობითა და გარემოს დაცვითი ტექნოლოგიით გამორჩეული ობიექტი საქართველოს ნავთობისა და გაზის კორპორაციის 180 მილიონამდე აშშ დოლარის ინვესტიციით აშენდა.
თბოელექტროსადგურის სამშენებლო ფაზა 2018 წლის თებერვლიდან 2019 წლის დეკემბრამდე გრძელდებოდა და ელექტროენერგიის გენერაციას მიმდინარე წლის ზამთრის სეზონისთვის სრული მოცულობით უზრუნველყოფს. გამოიმუშავებს წელიწადში 1,3 მილიარდ კვტ.სთ-მდე ელექტროენერგიას, რაც საქართველოს ელექტროგენერაციის 11%-ს შეადგენს და მნიშვნელოვნად აღემატება ქვეყნის ყველა მარეგულირებელი ჰესის, (ენგურის კასკადის ჰესების გარდა) ჯამურ გამომუშავებას.
ახალი თბოელექტროსადგური, პირველად საქართველოში, ინოვაციური, ე.წ. ნულიდან გაშვების ფუნქციითაა აღჭურვილი, რაც ქვეყნის ელექტროსისტემაში საგანგებო მდგომარეობის შემთხვევაში, დროის მოკლე პერიოდში, სისტემისთვის ელექტროენერგიის მიწოდებას და ნულიდან აღდგენას გულისხმობს.
კომბინირებული ციკლის ახალი ენერგო-ეფექტური თბოელექტროსადგური თითქმის ორჯერ უფრო ნაკლებ გაზს მოიხმარს და უფრო ეკონომიური იქნება, ვიდრე საქართველოში ბუნებრივ აირზე მომუშავე ძველი ენერგო ბლოკები.
„ახალი თბოელექტროსადგური კორპორაციისთვის რიგით მეორე ელექტროგენერაციის ობიექტია, რომელიც ბიზნესის დივერსიფიკაციის სტრატეგიის ფარგლებში აშენდა. ის მნიშვნელოვან წვლილს შეიტანს ქვეყნის ენერგოუსაფრთხოების გაზრდაში და არსებითად შეამცირებს იმპორტზე დამოკიდებულებას. სადგურის მშენებლობაზე 450-მდე ადგილობრივი მცხოვრები იყო დასაქმებული, ხოლო ოპერირების ეტაპზე შეიქმნება დაახლოებით 200 მუდმივი სამუშაო ადგილი“. განაცხადა ნავთობისა და გაზის კორპორაციის გენერალურმა დირექტორმა, გიორგი ბახტაძემ.
ღონისძიების მონაწილეებს სიტყვით ასევე მიმართეს, საქართველოს ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების მინისტრმა ნათია თურნავამ, თბოელექტროსადგურის სამშენებლო სამუშაოების შემსრულებელი ჩინური კომპანიის China Tianchen Engineering Corporation-მა (TCC) დირექტორმა, უენ შუე მინმა და ჩინეთის სახალხო რესპუბლიკის ელჩმა საქართველოში, ქალბატონმა ლი იანმა.
თბოელექტროსადგურის გახსნას ესწრებოდნენ საქართველოს მთავრობის და პარლამენტის წევრები, ენერგეტიკული კომპანიების ხელმძღვანელები, დარგის ექსპერტები, საერთაშორისო ორგანიზაციების და ბანკების წარმომადგენლები.
სს „საქართველოს ნავთობისა და გაზის კორპორაცია“ სახელმწიფოს საკუთრებაში არსებული უმსხვილესი ენერგეტიკული კომპანიაა, რომლის საქმიანობის უმნიშვნელოვანესი სფერო ქვეყნის სოციალური სექტორის მომხმარებელთა ბუნებრივი გაზით გარანტირებულ მომარაგების უზრუნველყოფა, აგრეთვე, ნავთობისა და გაზის სატრანსპორტო ინფრასტრუქტურის განვითარებაა.
კომპანია საქართველოს ბუნებრივი გაზის ბაზარის ერთ-ერთი მთავარი მონაწილეა, ამავდროულად, აქტიურად არის ჩართული ელექტროენერგიის გენერაციაში, ნავთობ-გაზის ლოგისტიკაში და სხვა მნიშვნელოვან ენერგეტიკულ პროექტებში.
სს „საქართველოს ნავთობისა და გაზის კორპორაციას“ საერთაშორისო სარეიტინგო კომპანია „Fitch Ratings“-ს მიერ მინიჭებული აქვს BB- საერთაშორისო საინვესტიციო რეიტინგი.

Giorgi Gakharia, Prime Minister of Georgia launched 230 MW Gardabani 2 Thermal Power Plant (TPP) equipped with the most advanced technologies.
The facility distinguished for high efficiency and environmental protection technologies was built using GOGC investments in the amount of up to 180 million USD.
The TPP construction phase lasted from February 2018 to December 2019 and it will ensure power generation for the winter season of the current year to the full extent. It will generate up to 1,3 billion kWh electricity per year which makes up 11% of power generation of Georgia and significantly exceeds the total generation of all main HPPs of the country (except Enguri HPP Cascade).
For the first time in Georgia, the new TPP is equipped with the innovative, so-called 'black-start’ function which implies supply of electricity to the system and restoration from zero within the shortest period of time in case of emergency in the power system of Georgia.
The new combined cycle, energy-efficient TPP consumes twice less gas and will be more cost-effective than the old, gas-fired power units operating in Georgia.
"The new TPP is the second power generation facility for GOGC built within the framework of business diversification strategy. It will make a significant contribution to increasing of the energy security of the country and will essentially reduce dependence on import. About 450 local residents were employed for the TPP construction. About 200 permanent jobs will be created at the operation stage", - stated Giorgi Bakhtadze, General Director of GOGC.
Among the speakers of the event were: Natia Turnava, Minister of Economy and Sustainable Development of Georgia, Yuan Xuemin, Director of the TPP construction company China Tianchen Engineering Corporation (TCC) and Li Yan, Ambassador of the People’s Republic of China in Georgia.
The TPP launching ceremony was attended by members of the Government of Georgia and the Parliament, heads of energy companies, industry experts, representatives of international organizations and banks.
JSC "Georgian Oil and Gas Corporation" (GOGC) is the largest state-owned energy company mainly focused on ensuring guaranteed supply of natural gas to the consumers of the Georgian social sector, as well as development of oil and gas transport infrastructure.
The company is one of the key players at the Georgian natural gas market. At the same time, it is actively engaged in power generation, oil and gas logistics and other significant energy projects.
GOGC holds an international investment rating BB- assigned by the international ratings company "Fitch Ratings".