საქართველოს ნავთობისა და გაზის კორპორაციის ახალი ხელმძღვანელობა “გარდაბნის თბოსადგურს“ ეწვია
სს "საქართველოს ნავთობისა და გაზის კორპორაციის" გენერალური დირექტორის მოვალეობის შემსრულებელმა გია ბახტაძემ, კორპორაციის მენეჯმენტთან ერთად ზამთრის სეზონის დადგომასთან დაკავშირებით, „გარდაბნის თბოსადგური“ მოინახულა.
შპს „გარდაბნის თბოსადგურის“ გენერალურმა დირექტორმა, ლაშა მგელაძემ, კორპორაციის ხელმძღვანელობას დეტალურად გააცნო თბოსადგურის ინფრასტრუქტურა და ოპერირების პროცესი.
შპს „გარდაბნის თბოსადგური“ 2015 წელს შევიდა ექსპლუატაციაში. მისი სიმძლავრე 230 მგვტ-ს შეადგენს. გარდაბნის კომბინირებული ციკლის თბოელექტროსადგური, ოპტიმალური საექსპლუატაციო დანახარჯით ქვეყნის ერთ-ერთი უმსხვილესი ენერგომწარმოებელია, რომელმაც 2017 წელს 1,171,145,129 კვტ/სთ ენერგია გამოიმუშავა, რაც ქვეყანაში გამომუშავებული მთლიანი ენერგიის 10%-ზე მეტია.
გარდა ამისა, სტუმრებმა “გარდაბნის თბოსადგურ 2“-ზე მიმდინარე სამშენებლო სამუშაოებიც დაათვალიერეს. თბოსადგურს ის უპირატესობა გააჩნია, რომ სისტემაში ელექტროენერგიის წყვეტის შემთხვევაში, შეუძლია დამოუკიდებლად ჩაირთოს.
“გარდაბნის თბოელექტროსადგური 2 “-ის სამშენებლო სამუშაოების აქტიური ფაზა 2017 წლის ზამთარში დაიწყო,სამშენებლო სამუშაოების განვითარების პარალელურად, ორი გაზის ტურბინა და ტრასფორმატორები უკვე ჩამოსულია.
“გარდაბნის თბოსადგურ 2“-ს საერთაშორისო ფასთა გამოკითხვის პროცედურის შედეგად შერჩეული ჩინური კომპანია - China Tianchen Engineering Corporation (TCC) აწარმოებს. პროექტის დასრულება 2019-2020 წლის ზამთრის სეზონისთვის იგეგმება. მშენებარე თბოელექტროსადგურის დადგმული სიმძლავრე 230 მგვტ-ს შეადგენს.
დაგეგმილ პროექტს უდიდესი სტრატეგიული მნიშვნელობა გააჩნია ქართული ენერგეტიკული სისტემის დამოუკიდებლობისთვის, ქვეყნის ენერგოუსაფრთხოების გასაძლიერებლად და მთლიანად ენერგო სექტორის შეუქცევადი განვითარებისათვის.

New Management of Georgian Oil and Gas Corporation visited “Gardabani TPP”
Gia Bakhtadze, acting General Director of JSC Georgian Oil and Gas Corporation (GOGC) along with GOGC management visited Gardabani TPP concerning the start of the winter season.
Lasha Mgeladze, General Director of LLC Gardabani Thermal Power Plan (TPP) thoroughly introduced the infrastructure and operational process of the power plant to the management of GOGC.
LLC Gardabani TPP was commissioned in 2015. Its capacity is 230 MW. Gardabani combined-cycle thermal power plant with its optimal exploitation costs is one of the largest energy producers in the country which generated 171,145,129 KWh of energy in 2017, i.e. 10% more of the total energy produced in the country.
In addition to that, the guests also observed construction works of Gardabani TPP-2. The power plant has the advantage of having ability to switch on independently in case of power failure.
The active phase of construction works of Gardabani TPP-2 began in winter of 2017. Simultaneously with development of construction works two pieces of gas turbine and transformers have already been shipped.
The construction of Gardabani TPP-2 is being conducted by the Chinese company - China Tianchen Engineering Corporation (TCC) selected as a result of the international RFQ procedure. The project is scheduled to be completed for the winter season of 2019-2020. Its installed capacity will be 230 MW.
The planned project has the greatest strategic importance for sustainability and successful development of the Georgian energy system and the energy sector in general.