საქართველოს ნავთობისა და გაზის კორპორაციამ "ადიგენი-გოდერძის" ახალი გაზსადენი ააშენა
სამთო-სათხილამურო საკურორტო ზონა გოდერძიზე წელს პირველად აინთო ბუნებრივი გაზი ახლად აშენებული, 33 კილომეტრიანი "ადიგენი-გოდერძის" მაგისტრალური გაზსადენის მეშვეობით.
გაზის ანთების საზეიმო ღონისძიებას აჭარის მთავრობის მეთაურთან, თორნიკე რიჟვაძესთან ერთად საქართველოს ნავთობისა და გაზის კორპორაციის ტექნიკური დირექტორი, არჩილ დეკანოსიძე დაესწრო.
300 მმ-იანი დიამეტრის ახალი გაზსადენი საქართველოს მთავრობის ინიციატივითა და საქართველოს ნავთობისა და გაზის კორპორაციის 11.5 მლნ ლარის მოცულობის ინვესტიციით დათქმულ, უმოკლეს ვადაში- 8 თვის განმავლობაში აშენდა.
ნავთობისა და გაზის კორპორაციამ, 2018 წელს საქართველოს მთავრობის დავალებით, აჭარის მაღალმთიანი რეგიონის და სამთო-სათხილამურო კურორტი-გოდერძის სოციალურ-ეკონომიკური მდგომარეობის გაუმჯობესებისა და საინვესტიციო პროექტის განხორციელების ხელშეწყობისათვის, გაზსადენის მშენებლობის სამუშაოები დაიწყო.
"ადიგენი-გოდერძის" გაზსადენის მშენებლობისთვის აქტიური სამუშაოების დაწყება კურორტზე არსებული რთული კლიმატური პირობების გამო, 2019 წლის მაისიდან გახდა შესაძლებელი და ექსპლუატაციაში უმოკლეს ვადებში შევიდა.
გაზსადენის მშენებლობა კორპორაციის მიერ გამოცხადებულ ტენდერში გამარჯვებულმა კომპანია "ჯი-პი-სიმ" ნავთობისა და გაზის კორპორაციის უშუალო ზედამხედველობით განახორციელა.
მნიშვნელოვანია, რომ გაზსადენს ექსპლუატაციაში შესვლის შემდეგ, უკვე მოქმედ სამხრეთ მიმართულების გაზმომარაგების ქსელთან მიერთებით, მიეცემა "აღმოსავლეთ-დასავლეთის" მიმართულების გაზმომარაგების წრედის შემკვრელის ფუნქცია და აღმოსავლეთ-დასავლეთის მიმართულების მაგისტრალურ გაზსადენზე შესაძლო ავარიის შემთხვევაში გამოყენებული იქნება აჭარის რეგიონის ალტერნატიული გაზმომარაგების წყაროდ.
გაზსადენის სამშენებლო სამუშაოებზე დასაქმებული იყო 120 ადამიანი, მათ შორის ადგილობრივი მუნიციპალიტეტის წარმომადგენლები.

The gas supply ceremony was attended by the Technical Director of GOGC, Mr. Archil Dekanosidze together with the Head of Adjarian Government, Mr. Tornike Rizhvadze.
The new, DN 300 mm pipeline was constructed on the initiative of the Government of Georgia and using the investment of GOGC in the amount of 11.5 million GEL, within the agreed period of 8 months.
GOGC commenced construction of the gas pipeline in 2018, by decision of the Government of Georgia for improvement of the socio-economic status of the mountainous region of Adjara and Goderdzi ski resort and facilitation of implementation of investment projects.
Due to the complex climatic conditions of the ski resort, it became possible to commence active works for construction of "Adigeni-Goderdzi" gas pipeline from May 2019 and it was put into operation within the shortest period.
Construction of the pipeline was carried out by the tender winner company "GPC" under direct supervision of GOGC.
It is important that after commissioning of the gas pipeline, by connection to the operating south route gas supply network it will acquire a function of the East-West gas supply circuit closer and in case of a possible emergency on the East-West main gas pipeline it will be used as the alternative gas supply source of the region of Adjara.
120 persons, including representatives of the local municipality, participated in the gas pipeline construction works.