საერთაშორისო სარეიტინგო სააგენტო „Fitch Ratings“-მა საქართველოს ნავთობისა და გაზის კორპორაციის რეიტინგი “BB/სტაბილურამდე” გაზარდა
11 მარტი, 2019
საერთაშორისო სარეიტინგო სააგენტო Fitch Ratings -მა სს „საქართველოს ნავთობისა და გაზის კორპორაციის“ (სნგკ) გრძელვადიანი რეიტინგი „BB-“-დან „BB“-მდე გააუმჯობესა, ხოლო პერსპექტივა სტაბილურად შეაფასა.
სააგენტომ სს „საქართველოს ნავთობისა და გაზის კორპორაციის“ რეიტინგი 7 მარტს გამოაქვეყნა.
საქართველო ნავთობისა და გაზის კორპორაციის აქციების 100% ფლობს საპარტნიორო ფონდი, რომელიც წარმოადგენს სახელმწიფო საინვესტიციო კომპანიას.
საქართველოს მთავრობა ნავთობისა და გაზის კორპორაციას განიხილავს როგორც ენერგო პოლიტიკის კუთხით უმნიშვნელოვანეს კომპანიას. სნგკ გაზის მოწოდებისა და სატრანზიტო ხელშეკრულებებში წარმოადგენს მთავარ ხელშემკვრელ მხარეს და უზრუნველყოფს უწყვეტ გაზმომარაგებას ადგილობრივ გამანაწილებელ კომპანიებთან და მომწოდებლებთან თანამშრომლობის გზით.
სარეიტინგო სააგენტო ასევე აღნიშნავს გარდაბანი-2 თბოსადგურის პროექტის მნიშვნელობას, რომლის დასრულება იგეგმება მიმდინარე წლის მეოთხე კვარტალში. თბოსადგურის ექსპლუატაცია დაიწყება მიმდინარე წლის ბოლოს და ის მნიშვნელოვნად გააუმჯობესებს კორპორაციის ფინანსურ მდგომარეობას და გაზრდის ქვეყნის ენერგოუსაფრთხოებას. კორპორაციის მომგებიანობაზე სარეიტინგოს შეფასებით აგრეთვე დადებით გავლენას იქონიებს შაჰდენიზის მეორე ფაზის განხორციელების შედეგად გაზრდილი გაზის ტრანზიტი, რაც შესაბამისად ზრდის კორპორაციის მიერ კონსორციუმისგან შესყიდული გაზის მოცულობებს.
სარეიტინგო კომპანია იმედოვნებს, რომ სნგკ შეინარჩუნებს მსხვილ საკრედიტო მაჩვენებლებს 2018-2022 წლებში, რაზეც დადებით გავლენას მოახდენს გარდაბანი 2-ის თბოელექტროსადგურის და მიწისქვეშა გაზსაცავის პროექტების დასრულება.
სნგკ აგრეთვე გეგმავს მიწისქვეშა გაზსაცავის მშენებლობას, რომლის სავარაუდო ღირებულება 250-270 მილიონი აშშ დოლარს შეადგენს.

Fitch Rating Upgrades Georgian Oil and Gas Corporation's IDR to 'BB'/Stable
The International credit rating agency Fitch Rating has upgraded JSC Georgian Oil and Gas Corporation's (GOGC) Long-Term Issuer Default Rating (IDR) to 'BB' from 'BB-'. The Outlook is Stable.
Fitch published JSC Georgian Oil and Gas Corporation rating on March 7.
GOGC is 100%-owned by the Partnership Fund, a fully government-owned investment vehicle.
GOGC is viewed by the government of Georgia as critical to its national energy policy. GOGC is the primary party in Georgia to gas supply and transit agreements, and is a key government vehicle for ensuring the reliability of gas supplies through cooperation with local distributors and suppliers.
The Agency underlines the importance of Gardabani-2 thermal power plant project which is scheduled to be launched in 4Q19. The launch of the power plant will significantly improve financial condition of the corporation and increase energy security of the country. Increased volumes of gas transit from Shah-deniz-2 field development will also positively affect the profitability of the company, which will also increase the volumes of gas purchase from the consortium.
Fitch Rating expects GOGC to maintain solid credit metrics over 2018-2022 due to finalization of the Gardabani-2 power plant and underground gas storage facility projects.
GOGC is also considering constructing an underground gas storage facility that is estimated to cost USD 250-270 million.