გაზსადენის აბაშა-სენაკის 29 კმ-იან მონაკვეთს ”ნეფტგაზტიკინტი” ააშენებს
გაზსადენის აბაშა-სენაკის 29 კმ-იან მონაკვეთს ტრესტი ”ნეფტგაზტიკინტი” ააშენებს. თანამშრომლობის ხელშეკრულება ნავთობისა და გაზის კორპორაციას და კომპანიას შორის დღეს გაფორმდა. კომპანიამ გაზსადენის მშენებლობის უფლება ნავთობისა და გაზის კორპორაციის მიერ გამოცხადებული ტენდერის საფუძველზე მოიპოვა. ”ნეფტგაზტიკინტის” სხვა მონაწილეებთან შედარებით საუკეთესო შემოთავაზება ჰქონდა.
სამშენებლო სამუშაოები 9 თვეში დასრულდება.
გაზსადენის მშენებლობა უახლოეს მომავალში დაიწყება. აბაშა-სენაკის 29-კილომეტრიანი მონაკვეთი ქუთაისი-სენაკის მაგისტრალური გაზსადენის მშენებლობის პროექტის პირველი ეტაპია. ქუთაისი-სენაკის 76 კმ-იანი გაზსადენის მშენებლობა USAID-ის ენერგეტიკისა და გაზის ინფრასტრუქტურის პროგრამის (PGI) ფარგლებში იგეგმება.
საქართველოს ნავთობისა და გაზის კორპორაცია USAID-თან ენერგეტიკისა და გაზის ინფრასტრუქტურის 30-თვიანი პროგრამის ფარგლებში თანამშრომლობს. უკვე აშენდა 30 კმ-იანი გაზსადენი სენაკიდან ფოთამდე.

Neftgastikint to Construct 29 km section of Abasha-Senaki Gas Pipeline
Neftgastikint, a construction trust, is to build a 29 km section of the Abasha-Senaki gas pipeline. Georgian Oil and Gas Corporation signed a cooperative agreement with Neftgaztikint today. The company obtained the right to construct the pipeline after winning the tender announced by GOGC.
The construction shall take 9 months to complete.
The construction shall begin in the near future.
Abasha-Senaki 29 km section is the first stage of Kutasi-Senaki gas pipeline construction. The construction of Kutaisi-Senaki 76 km section is planned in the frames of USAID's Power and Gas Infrastructure Program.
USAID has been implementing Power and Gas Infrastructure Program since 2010, and assists the Government of Georgia in undertaking strategic interventions in gas and power infrastructure aimed at enhancing the energy security of the country.