ნათია თურნავა ნავთობისა და გაზის კორპორაციის წლიური ანგარიშის და სამომავლო გეგმების პრეზენტაციას დაესწრო
26 დეკემბერი, 2019
ნავთობისა და გაზის კორპორაციის წლიური ანგარიში და სამომავლო გეგმების პრეზენტაცია დღეს ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტროში გაიმართა. შეხვედრას დაესწრნენ მინისტრი ნათია თურნავა, მინისტრის მოადგილე დავით თვალაბეიშვილი და აგრეთვე კორპორაციის პასუხისმგებელი პირები.
კორპორაციის გენერალური დირექტორის, გიორგი ბახტაძის განცხადებით, ბოლო რამდენიმე წლის განმავლობაში კორპორაცია ფინანსურ წელს მნიშვნელოვანი მოგებით ასრულებს. მან ასევე ხაზი გაუსვა იმ გარემოებას, რომ J.P. Morgan-მა საქართველოში ძირითად ემიტენტებთან ვიზიტის შემდგომ 2019 წლის 11 ივნისს გამოაქვეყნა პრეს-რელიზი, რომლის მიხედვით კორპორაცია შეაფასა ყველაზე მაღალი სანდოობის მქონე კომპანიად, ხოლო საერთაშორისო სარეიტინგო კომპანიამ ამავე წლის 15 ოქტომბერს კორპორაციას გრძელვადიანი რეიტინგი „BB -“- მდე გააუმჯობესა და პერსპექტივა სტაბილურად შეაფასა.
პრეზენტაციაზე აღინიშნა, რომ ნავთობისა და გაზის კორპორაცია წარმოადგენს მთავარ ინსტრუმენტს ბუნებრივი გაზის მიწოდების საიმედოობის უზრუნველყოფის საქმეში. ამასთან, კორპორაცია არის საქართველოს მთავრობის წარმომადგენელი ნავთობის და გაზის უმნიშვნელოვანეს სატრანზიტო პროექტებში და აგრეთვე აქვს ეროვნული ნავთობის კომპანიის სტატუსი. კორპორაცია პროდუქციის განაწილების ხელშეკრულებებში წარმოადგენს სახელმწოფო ინტერესს.
გიორგი ბახტაძის განცხადებით, კორპორაციამ სრულად უზრუნველყო თბილისის აღმოსავლეთით მდებარე „გარდაბნის თბოსადგური 2“-ის მშენებლობის დაფინანსება. ეს არის კომბინირებული ციკლის, თანამედროვე, უახლესი ტექნოლოგიებით აღჭურვილი, 230 მგვტ. დადგმული სიმძლავრის მქონე სადგური, რომელიც სრულად 2020 წლის დასაწყისში შევა ექსპლუატაციაში და საქართველოს ერთიან ელექტროსისტემას სტაბილურად მიაწვდის ელექტროენერგიას.
კორპორაციის კიდევ ერთი პრიორიტეტული მიმართულებაა საქართველოს ტერიტორიაზე მაგისტრალური გაზსადენების მშენებლობა/რეაბილიტაცია და ქვეყნის იმ რეგიონების გაზიფიკაცია, სადაც გაზის მიწოდება არასდროს ყოფილა, მაგალითად ერთ-ერთი ასეთი რეგიონია აჭარის მთიანეთი. გიორგი ბახტაძის ინფორმაციით, მხოლოდ 2019 წელს კორპორაციამ 97 კმ. სიგრძის გაზსადენის მშენებლობა დაასრულა.
რაც შეეხება სამომავლო პროექტებს, 2020 წელს დაგეგმილია „გარდაბანი3“-ის კომბინირებული ციკლის თბოელექტროსადგურის პროექტზე მუშაობის დაწყება. აღნიშნული სადგურისთვის გამოყენებული იქნება ახალი მოდიფიკაციის ტურბინები, რომლებსაც ექნება აქამდე წარმოებულ ტურბინებზე უფრო მაღალი ეფექტურობა, შესაბამისად ბუნებრივი გაზის უფრო ნაკლები დანახარჯი ყოველ გენერირებულ კვ/სთ ელექტროენერგიაზე.
ასევე, 2020 წელს დაგეგმილია EPC (პროექტირება, შესყიდვები, მშენებლობა) კონტრაქტორის შერჩევა მიწისქვეშა გაზსაცავის მასშტაბური პროექტისათვის. ამ პროექტსაც ახორციელებს ნავთობისა და გაზის კორპორაცია. გაზსაცავის მშენებლობის დასრულება დაგეგმილია 2024 წელს.
2020 წლის აპრილში დაგეგმილია არსებული ევროობლიგაციების რეფინანსირება, რომლის ფარგლებშიც მოხდება 300 მლნ. ევროს მოცულობის ევროობლიგაციების გამოშვება და ამ სახსრებით არსებული 250 მლნ აშშ დოლარის ობლიგაციების სრული გამოსყიდვა.
პრეზენტაციის ბოლოს ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების მინისტრმა, ნათია თურნავამ დადებითად შეაფასა კორპორაციის მიერ გაწეული საქმიანობა 2019 წელს. მისი თქმით, „კორპორაციის წარმატებულ საქმიანობაზე მნიშვნელოვნად არის დამოკიდებული ქვეყნის ენერგოუსაფრთხოებაც. ნავთობის და გაზის კორპორაცია კარგი მაგალითია იმისა, თუ როგორი უნდა იყოს წარმატებული და მომგებიანი სახელმწიფო საწარმო. კორპორაციის უშუალო ჩართულობით და მონაწილეობით უმნიშვნელოვანესი ენერგოობიექტები შენდება და აგრეთვე მიმდინარეობს არსებული ობიექტების რეკონსტრუქცია, რაც საბოლოო ჯამში სასიცოცხლოდ მნიშვნელოვანია ქვეყნის ენერგეტიკული დამოუკიდებლობის და უსაფრთხო და უწყვეტი ენერგომომარაგებისთვის“ - განაცხადა ნათია თურნავამ.

Natia Turnava attended the presentation of the annual report and future plans of GOGC
Presentation of the annual report and future plans of GOGC was held at the Ministry of Economy and Sustainable Development. The meeting was attended by the Minister, Mrs. Natia Turnava, Deputy Minister, Mr. David Tvalabeishvili and responsible persons of GOGC. This information was provided to "InterPressNews" by the Ministry of Economy and Sustainable Development.
According to the General Director of GOGC, Mr. George Bakhtadze, GOGC has been closing the financial year with significant profit during the several last years. He also underlined that after visiting the principal issuers in Georgia, J.P. Morgan published a press release on June 11, 2019 evaluating GOGC as the company of the highest reliability. Also, on October 15 the international rating company raised the long-term rating of GOGC to "BB" and evaluated the outlook as stable.
At the presentation it was mentioned that GOGC represents the main instrument in ensuring reliability of natural gas supply. At the same time, GOGC is the representative of the government of Georgia in the most significant oil and gas transit projects and has the status of the national oil company. GOGC represents the state interest in Production Sharing Contracts.
According to Mr. George Bakhtadze, GOGC fully funded the construction of "Gardabani TPP-2" located in the east of Tbilisi. This is a combined cycle, modern thermal power plant with 230 MW installed capacity and equipped with the newest technologies, which will be fully put into operation in the beginning of 2020 and will provide stable supply of power to the unified electricity system of Georgia.
One more priority direction of GOGC is constriction/rehabilitation of main gas pipelines on the territory of Georgia and gasification of regions which had never been supplied with gas, for example, mountainous region of Adjara. According to Mr. George Bakhtadze, only in 2019 GOGC finalized completion of 97 km pipeline.
As for the future projects, it is planned to start working on "Gardabani-3" combined cycle TPP project in 2020. Turbines of new modification will be used for this thermal power plant. They will have higher efficiency than turbines produced before and therefore, lower natural gas consumption per each generated KWh electricity.
It is also planned to select EPC Contractor for the large-scale underground gas storage project in 2020. This project is also implemented by GOGC. Finalization of the underground gas storage construction is scheduled for 2024.
In April 2020, it is planned to refinance the existing Eurobonds. Eurobonds in the amount of EUR 300 million will be issued and Eurobonds in the amount of EUR 250 million will be fully redeemed using these funds.
At the end of the presentation, Minister of Economy and Sustainable Development, Mrs. Natia Turnava positively evaluated the activities carried out by GOGC in 2019. According to her, "energy security of the country is significantly dependent on successful activities of GOGC. GOGC is a good example of a successful and profitable state enterprise. The most significant energy facilities are constructed and the existing facilities are reconstructed with direct engagement and participation of GOGC, which is ultimately critically important for energy independence and safe and continuous power supply of the country" – stated Mrs. Turnava.