კახეთის მაგისტრალური გაზსადენის “თელავი-ახმეტის’’ 300მმ დიამეტრისა და 27კმ სიგრძის მონაკვეთს „რაპიდ ინჯინიირინგ & კონსტრაკშენი“ ააშენებს
14 ივლისი, 2016
კახეთის მაგისტრალური გაზსადენი “თელავი-ახმეტის’’ 300მმ დიამეტრისა და 27კმ სიგრძის მონაკვეთის მშენებლობა-რეაბილიტაციას ქართული კომპანია შპს „რაპიდ ინჯინიირინგ & კონსტრაკშენი“ უზრუნველყოფს.
აღნიშნულმა კომპანიამ სს “საქართველოს ნავთობისა და გაზის კორპორაციის” მიერ 2016 წლის 11 მაისს გამოცხადებულ ელექტრონულ ტენდერში გაიმარჯვა. კონტრაქტორ კომპანიასთან ხელშეკრულება უკვე გაფორმდა, რომლის თანახმად კომპანია 2017 წლის თებერვლამდე უზრუნველყოფს გაზსადენის მშენებლობის დასრულებას. სამშენებლო-სარებილიტაციო მონაკვეთის ღირებულება 2 120 000 ლარია დღგ-ს გარეშე.
„თელავი-ახმეტის“ 27კმ-იანი მონაკვეთის 300მმ დიამეტრის ახალი მილსადენის მშენებლობა მაგისტრალური გაზსადენის კახეთის განშტოების რეაბილიტაციის მეორე ეტაპის სამუშაოთა ფარგლებშია დაგეგმილი. პროექტის დასრულების შემდეგ, გაზსადენის აღნიშნულ მონაკვეთზე 1976 წელს აშენებული 200მმ დიამეტრის ამორტიზებული მილები სრულად შეიცვლება.

The company won an electronic tender announced by Georgian Oil and Gas Corporation (GOGC) on May 11, 2016. The contract with the tender-winning company has already been signed. Under the contract the company shall complete the construction of the gas pipeline by February 2017. The cost of the construction-rehabilitation of the segment totals to GEL 2 120 000 excluding VAT.
Construction of the new DN 300 Telavi-Akhmeta 27 km Section pipeline is planned as part of the second stage of the rehabilitation works of Kakheti main gas pipeline. After completion of the project, damped DN 200 pipes built in 1976 will completely be replaced.