ნავთობისა და გაზის კორპორაციამ 2016 წელს გამოშვებული 250 მილიონი აშშ დოლარის ღირებულების ევროობლიგაციების რეფინანსირება წარმატებით განახორციელა
26 აპრილი, 2021
სს საქართველოს ნავთობისა და გაზის კორპორაციამ ლონდონის საფონდო ბირჟაზე 2016 წელს განთავსებული 250 მილიონი აშშ დოლარის ღირებულების ევროობლიგაციების რეფინანსირება განახორციელა.
რეფინანსირება ევროპის რეკონსტრუქციისა და განვითარების ბანკთან სასესხო ხელშეკრულების ფარგლებში გამოყოფილი დაფინანსებით განხორციელდა, რომლითაც 2021 წლის 26 აპრილს ევროობლიგაციები სრულად დაიფარა. 10 წლიან სასესხო ხელშეკრულებას, კორპორაციამ, 2020 წლის სექტემბერში მოაწერა ხელი.
აღნიშნული სასესხო რესურსით, ევროობლიგაციების რეფინანსირების შედეგად, ყოველწლიური საპროცენტო ხარჯი მნიშვნელოვნად შემცირდა.

JSC Georgian Oil and Gas Corporation has successfully refinanced Eurobonds of the cost of USD 250 000 000 issued in 2016
26 April, 2021
JSC Georgian Oil and Gas Corporation (GOGC) has refinanced Eurobonds of the cost of USD 250 000 000 placed on London Stock Exchange in 2016.
Refinancing was performed using the funds allocated by the European Bank for Reconstruction and Development (EBRD) under the Loan Agreement and the Eurobonds were fully repaid on April 26, 2021.
GOGC signed the 10-Year Loan Agreement in September 2020. As a result of refinancing of Eurobonds, this loan significantly reduced the annual interest rate.