საქართველოს ნავთობისა და გაზის კორპორაციის წმინდა მოგება გასულ წელს 16 პროცენტით გაიზარდა
საქართველოს ნავთობისა და გაზის კორპორაციამ გასული წლის ფინანსური ანგარიში გამოაქვეყნა, რომელიც მოამზადა საერთაშორისო აუდიტორულმა კომპანიამ KPMG.
აუდირებული ფინანსური ანგარიშის მიხედვით, გაზრდილია საქართველოს ნავთობისა და გაზის კორპორაციის წმინდა მოგება. 2012 წელთან შედარებით გასულ წელს წმინდა მოგება 16%-ით გაიზარდა და 94,293 მილიონი ლარი შეადგინა. ასევე, გაიზარდა კომპანიის შემოსავალი, სოპერაციო მოგება და EBITDA. კერძოდ, 2012 წელთან შედარებით 2013 წელს კომპანიის შემოსავალმა შეადგინა 325,761 მილიონი ლარი (9%-იანი ზრდა); საოპერაციო მოგებამ შეადგინა 100,359 მილიონი ლარი (21%-იანი ზრდა) და EBITDA-მ შეადგინა 104,694 მილიონი ლარი (7%-იანი ზრდა).
საქართველოს ნავთობისა და გაზის კორპორაციის მიერ 2013 წელს ბუნებრივი გაზის გაყიდვიდან მიღებული შემოსავლის ზრდამ შეადგინა 4% 2012 წელთან შედარებით. ამავე პერიოდში მაგისტრალური გაზსადენების მიერ ტრანსპორტირებული გაზის გაზრდილმა მოცულობამ კორპორაციას გაზის ტრანსპორტირებიდან 8%-ით მეტი შემოსავალი მისცა. რაც შეეხება შემოსავლებს ნავთობის ტრანსპორტირების სეგმენტიდან, ის 2013 წელს წინა პერიოდთან შედარებით გაიზარდა 3%-ით. მნიშვნელოვანი ზრდაა 2013 წელს ნედლი ნავთობის რეალიზაციიდან მიღებულ შემოსავლებშიც.
2013 წელს გარდაბნის კომბინირებული ციკლის თბოსადგურის მშენებლობა საქართველოს ნავთობისა და გაზის კორპორაციის ერთ-ერთი პრიორიტეტული მიმართულება იყო. გასული წლის დასასრულისთვის კორპორაციამ თითქმის 200 მილიონი ლარი დახარჯა აღნიშნულ პროექტის განხორციელებაზე. გარდაბნის კომბინირებული ციკლის თბოსადგურის მშენებლობის დასრულება 2015 წლის დასასრულისთვის იგეგმება. კორპორაცია გარდაბნის თბოსადგურის ამუშავების შემდგომ, 2016 წლიდან, კომპანიის EBITDA-ს მაჩვენებლის 50%-ით ზრდას პროგნოზირებს.
2013 წელს, სნგკ ასევე აქტიურად იყო ჩართული მაღალი წნევის მაგისტრალური გაზსადენების მშენებლობისა და რეაბილიტაციის პროექტებში, რაც ხელს უწყობს ბუნებრივი გაზის ტრანსპორტირების უსაფრთხოებისა და საიმედოობის ზრდას.

Georgian Oil and Gas Corporation announced its financial statement for year 2013. Financial statement was prepared by KPMG.
As per audited financial statements, GOGC increased its net profit. Compared with 2012, GOGC’s net profit increase by 16% and amounted to GEL 94,293 ml. Company’s revenue, operational profit and EBITDA also grew. Compared with 2012, GOGC’s revenue in 2013 made up 325,761 (9% growth); operational profit totaled to GEL 100,359 ml (21% growth) and EBITDA to GEL 104,694ml (7% growth).
Compared with 2012, revenues from the sale of gas grew by 4% in 2013. Higher gas transportation volumes increased transportation revenues by 8%. Revenues from oil transportations segment grew by 3% compared with last year. Income from crude oil grew sizeably as well.
Gardabani Combined Cycle Power Plant remained priority throughout 2013. By the end of 2013 GOGC had already spent GEL 200 ml on this project. Gardabani CCPP is planned to be operational no later than the end of year 2015. GOGC expects that after commissioning Gardabani CCPP the company’s EBITDA will increase by 60% from 2016.
During 2013, GOGC had also been actively involved in ongoing high pressure trunk pipeline extension and rehabilitation projects, which enhance safety and security of gas transportation and supply in the country.