კორპორაცია „აღმოსავლეთ-დასავლეთის" მაგისტრალური გაზსადენის 20,5 კილომეტრიან მონაკვეთს აშენებს
საქართველოს ნავთობისა და გაზის კორპორაციის დირექტორი ტექნიკურ საკითხებში, შალვა კიკნაველიძე კასპის მუნიციპალიტეტში, სოფელ კოდისწყაროსთან აღმოსავლეთ-დასავლეთის მაგისტრალური გაზსადენის "ლეხურა-სვენეთის" 20,5 კმ-იანი მონაკვეთის სამშენებლო სამუშაოებს გაეცნო. აღნიშნულ პროექტს, ნავთობისა და გაზის  კორპორაციის დაკვეთით, კომპანია „საქმილსადენმშენი“ ახორციელებს.
პროექტი ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტროს მიერ დამტკიცებული ბუნებრივი გაზის სატრანსპორტო ქსელის განვითარების 10 წლიანი გეგმის საფუძველზე ხორციელდება. იგი აღმოსავლეთ-დასავლეთის მაგისტრალური გაზსადენის "ნატახტარი-ლეხურას" 31 კილომეტრიანი მონაკვეთის გაგრძელებაა, რომელიც კორპორაციამ, გასულ წელს, თანამედროვე სტანდარტების სრული დაცვით ააშენა.
შალვა კიკნაველიძის განცხადებით, "ლეხურა-სვენეთის" 20.5 კმ-იანი მილსადენი უკვე არსებულ მონაკვეთს ჩაანაცვლებს და მისი მეშვეობით ბუნებრივი აირით მოსახლეობის უწყვეტი და ხარისხიანი გაზმომარაგება გახდება შესაძლებელი.
„დღეს მიმდინარე სამუშაოებს გავეცანით. ობიექტის  მშენებლობა დაახლოებით, 300 დღეში დასრულდება.  პროექტის მიმდინარეობა მუდმივი მონიტორინგის ქვეშ გვექნება, რათა სამუშაოები კონტრაქტით გათვალისწინებულ ვადებში დასრულდეს,“ - განაცხადა შალვა კიკნაველიძემ.
აღსანიშნავია, რომ დასავლეთ საქართველო აღმოსავლეთ-დასავლეთის მაგისტრალური მაღალი წნევის გაზსადენით მარაგდება.
ამჟამად მიმდინარეობს ამავე გაზსადენის "ლეხურა-სვენეთის" 20,5 კმ-იანი სამშენებლობო სამუშაოები, რომლის დასრულების შემდეგ საქართველოს მაგისტრალური გაზსადენების სისტემის უსაფრთხოება მნიშვნელოვნად გაიზრდება.

GOGC constructs 20,5 km section of the East-West Main Gas Pipeline
The project is implemented on the basis of the 10-Year Natural Gas Transmission Network Development Plan approved by the Ministry of Economy and Sustainable Development of Georgia. It is an extension of "Natakhtari-Lekhura" 31 km section of the East-West Main Gas Pipeline, which was constructed by GOGC last year in full compliance with modern standards.
According to Shalva Kiknavelidze, "Lekhura-Sveneti" 20,5 km pipeline will replace the existing pipeline and will make it possible to supply population with natural gas in an uninterrupted and quality manner.
"We visited the ongoing works today. The construction will be finalized within about 300 days. The progress of the project will be permanently monitored to ensure that the works are finalized within the timeframes envisaged by the contract", - declared Shalva Kiknavelidze.
It should be mentioned that western Georgia is supplied with gas through the high-pressure East-West Main Gas Pipeline.
Construction works of "Lekhura-Sveneti" 20,5 km section of this pipeline are underway and security of the main gas pipeline system of Georgia will significantly increase after their finalization.