გიორგი ჩიქოვანი ეგვიპტის ბუნებრივი გაზის ჰოლდინგის ხელმძღვანელობას შეხვდა
ეგვიპტეში სამუშაო ვიზიტით მყოფი საქართველოს ნავთობისა და გაზის კორპორაციის გენერალური დირექტორი გიორგი ჩიქოვანი, კომერციულ დირექტორთან, ნიკოლოზ ფიცხელაურთან ერთად, ეგვიპტის ბუნებრივი გაზის ჰოლდინგის აღმასრულებელ დირექტორს მაგდი გალალსა და თავმჯდომარის მოადგილეს, იასენ მუჰამედ აჰმედს შეხვდა.
შეხვედრის მთავარ მიზანს საქართველოს ნავთობისა და გაზის კორპორაციისა და ეგვიპტის ბუნებრივი გაზის ჰოლდინგის სამომავლო თანამშრომლობის განხილვა წარმოადგენდა.
ძირითადი აქცენტი გაკეთდა რეგიონში არსებულ ვითარებასა და ენერგეტიკის სფეროს პერსპექტივებზე, მიმდინარე გამოწვევების გათვალისწინებით.
მხარეებმა საქართველოს ნავთობისა და გაზის კორპორაციის დღის წესრიგში მდგარი საკითხები მიმოიხილეს და საჭიროებებითაც დაინტერესდნენ. განსაკუთრებული ყურადღება დაეთმო საქართველოში ბუნებრივი გაზის ბაზრის შეფასებასა და ახლო და შორეული მომავლის გეგმებს. „ეს შეხვედრა პირველია ქართულ და ეგვიპტურ გაზის კომპანიებს შორის და შესაბამისად, იგი მეტად მნიშვნელოვანია. ეგვიპტე მდიდარია გაზის რესურსებით და ახორციელებს როგორც ბუნებრივი გაზის, ისე გათხევადებული ბუნებრივი აირის (LNG) ექსპორტს. გაზის ექსპორტის გარდა, აღნიშნული ჰოლდინგი აგრეთვე დაკავებულია ახალი საბადოებისა და ინფრასტრუქტურული პროექტების ინვესტირებით. ბუნებრივია, მათთან თანამშრომლობა პერსპექტიულია ჩვენი ქვეყნისა და ნავთობისა და გაზის კორპორაციისთვის. ეს იქნება კიდევ ერთი ხელშემწყობი ფაქტორი გაზის მოწოდების დივერსიფიკაციისთვის “, - აღნიშნა გიორგი ჩიქოვანმა.

George Chikovani meets the management of Egyptian Natural Gas Holding Company
George Chikovani, General Director of GOGC accompanied by Nikoloz Pitskhelauri, Commercial Director held a meeting with Magdy Galal, Executive Managing Director of Egyptian Natural Gas Holding Company, and Yasseen Mohamed Ahmed, Vice Chairman for Operations and Natural Gas Grids during the business trip in Egypt.
The main goal of the meeting was to discuss the future cooperation between GOGC and Egyptian Natural Gas Holding Company. The focus was made on the current situation in the region and prospects of the energy sector, considering the current challenges.
The parties reviewed the issues and the needs on the agenda of GOGC. Particular attention was paid to evaluation of the natural gas market in Georgia and plans for the close and the distant future.
"This is the first meeting between the Georgian and the Egyptian gas companies and thus, it is very significant. Egypt is rich in gas resources and carries out export of natural gas and LNG. In addition to gas export, Egyptian Natural Gas Holding Company also makes investments in new fields and infrastructure projects. Naturally, cooperation with this company is promising for our country and GOGC. This will serve as an additional factor contributing to diversification of gas supplies." – stated George Chikovani.
At the end of the meeting, the parties expressed willingness to enhance mutual cooperation and planned the future steps.