გაზსაცავის ტექნიკურ-ეკონომიკური დასაბუთების მოსამზადებლად გამართული ტენდერის პირველი ეტაპი ხუთმა კომპანიამ გადალახა
20 აპრილი, 2015
სამგორის სამხრეთი თაღის საბადოზე გაზის მიწისქვეშა საცავის მშენებლობის ტექნიკურ-ეკონომიკური დასაბუთების მომზადების მიზნით საქართველოს ნავთობისა და გაზის კორპორაციის (სნგკ) მიერ გამოცხადებულ ღია საერთაშორისო ორეტაპიანი ტენდერის პირველი ეტაპი დასრულდა.
ტექნიკური წინადადებების შეფასების დასრულების შემდეგ მინიმალური ზღვარი გადალახა ხუთმა კომპანიამ: GEOSTOCK SAS (საფრანგეთი) RAMBOLL OIL & GAS A.S. (დანია), PSE ENGINEERING GMBH (გერმანია), TRACTEBEL ENGINEERING S.A. (ბელგია) და TECHNIP GERMANY GMBH (გერმანია).
აღნიშნულ კომპანიები დაიშვებიან ფინანსური წინადადებების გახსნაზე (მეორე ეტაპი), რომელიც 23 აპრილს გაიმართება.
სამგორის სამხრეთი თაღის საბადოზე გაზის მიწისქვეშა საცავის მშენებლობის ტექნიკურ-ეკონომიკური დასაბუთების მომზადების მიზნით საქართველოს ნავთობისა და გაზის კორპორაციის მიერ გამოცხადებულ საერთაშორისო ტენდერში შემოთავაზება 16-მა კომპანიამ წარმოადგინა.
გაზსაცავის ტექნიკურ-ეკონომიკური დასაბუთების მომზადება 2015 წლის ბოლოსთვის დასრულდება. პარალელურად, სნგკ მოახდენს პროექტის დაფინანსებისათვის აუცილებელი პირობების შესწავლას. ამასთან დაკავშირებით მიმდინარეობს განხილვები კომერციულ ბანკებთან, საერთაშორისო საფინანსო ინსტიტუტებთან და კერძო კომპანიებთან. დაგეგმილია, რომ სამგორის სამხრეთი თაღის საბადოზე გაზსაცავის მშენებლობა 2016 წელს დაიწყება.
ჩატარებული ანალიზის შედეგებმა აჩვენეს, რომ სამგორის სამხრეთი თაღის საბადოს შუა ეოცენის ჰორიზონტი გაზსაცავის მშენებლობის თვალსაზრისით ყველაზე ოპტიმალური სტრუქტურაა. გაზსაცავის მშენებლობის დასრულების შემდეგ მასში 230-250 მილიონი კუბური მეტრი ბუნებრივი გაზის შენახვა იქნება შესაძლებელი, რაც დღესდღეობით მთლიანი წლიური მოხმარების 10%-ზე მეტს შეადგენს.

Five companies have successfully undergone the first stage of the Tender for preparation of the Feasibility Study for Underground Gas Storage Project
20 April, 2015
The first stage of the international two-stage open tender announced by GOGC for preparation of the Feasibility Study for construction of Underground Gas Storage on Samgori South Dome field has been finalized.
As a result of evaluation of technical proposals, five companies have secured the minimum qualifying mark: GEOSTOCK SAS (France), RAMBOLL OIL & GAS A.S. (Denmark), PSE ENGINEERING GMBH (Germany), TRACTEBEL ENGINEERING S.A. (Belgium) and TECHNIP GERMANY GMBH (Germany).
These companies will be allowed to attend the opening of financial proposals (second stage) to be held on April 23, 2015.
16 companies submitted bidding proposals in the international tender announced by GOGC for preparation of the Feasibility Study for construction of Underground Gas Storage on Samgori South Dome field.
The results of the conducted analysis have shown that the Middle Eocene horizon of Samgori South Dome is the most optimal structure in terms of the gas storage construction. After completion of the gas storage construction it will be possible to store 230-250 million cubic meters of natural gas in it, which equals to more than 10% of annual consumption currently.