განცხადება გარდაბნის კომბინირებული ციკლის თბოელექტროსადგურის მშენებლობის ღონისძიებების შესახებ
მოხარული ვართ გაცნობოთ, რომ 2013 წლის 23 სექტემბერს საქართველოს მთავრობამ გამოსცა განკარგულება, რომელიც განსაზღვრავს და ამტკიცებს გარდაბნის კომბინირებული ციკლის თბოელექტროსადგურის მშენებლობის მიზნით შემდგომ განსახორციელებელი ღონისძიებების დეტალებს.
გარდაბნის კომბინირებული ციკლის თბოელექტროსადგურის პროექტის განმახორციელებელი კომპანიის - შპს ,,გარდაბნის თბოსადგურის“ წილები სს „საპარტნიორო ფონდისა“ და სს „საქართველოს ნავთობისა და გაზის კორპორაციის“ მფლობელობაშია, სადაც სს ,,საქართველოს ნავთობისა და გაზის კორპორაცია“ ფლობს საკონტროლო პაკეტს წილთა 51% ის ოდენობით.
პროექტის გადახედვის შედეგად, მისი ღირებულება შეადგენს 220 მილიონ აშშ დოლარს, ხოლო თბოელექტროსადგურის ექსპლუატაციაში შესვლა დაგეგმილია 2015 წელს.
გარდაბნის კომბინირებული ციკლის თბოელექტროსადგურის მშენებლობა მთლიანად დაფინანსდება სს „საქართველოს ნავთობისა და გაზის კორპორაციის“ მიერ, ევროობლიგაციებიდან მიღებული თანხით.
ამ განკარგულების საფუძველზე პროექტის დაფინანსება განხორციელდება სს „საქართველოს ნავთობისა და გაზის კორპორაციის“ გრძელვადიანი სესხის მეშვეობით, დაახლოებით 120 მილიონი აშშ დოლარის ოდენობით. დარჩენილი თანხა, დაახლოებით 100 მილიონი აშშ დოლარი უზრუნველყოფილი იქნება სს ,,საქართველოს ნავთობისა და გაზის კორპორაციისა“ და სს ,,საპარტნიორო ფონდის“ მიერ შპს ,,გარდაბნის თბოსადგურის“ კაპიტალში შენატანების მეშვეობით.

We are pleased to announce that further to commencement of Gardabani CCPP construction, the Government of Georgia issued a decree on 23 September 2013 outlining and approving the key details of the transaction.
Ownership of Gardabani CCPP will be shared between JSC Partnership Fund (PF) and JSC Georgian Oil and Gas Corporation (GOGC). GOGC will have controlling interest with at least 51% shareholding.
The project cost has been re-estimated upwards and totalled 220 million US Dollars. The construction works schedule has also been reconsidered and Gardabani CCPP is planned to be put in operation in 2015.
Gardabani CCPP construction works will be fully funded by GOGC’s Eurobond proceeds.
Under this arrangement GOGC will provide long term debt finance of approx. USD 120 million whereas the remaining funding will be channelled through equity finance of approx. USD 100 million.