ეკატერინე სისაურმა „მწვანე ენერგეტიკული დერეფნის“ მე-11 მინისტერიალში მიიღო მონაწილეობა
ნავთობისა და გაზის კორპორაციის გენერალურმა დირექტორმა ეკატერინე სისაურმა „მწვანე ენერგეტიკული დერეფნის“ მე-11 მინისტერიალში მიიღო მონაწილეობა, რომელსაც საქართველომ უმასპინძლა. მინისტერიალი აზერბაიჯანის, რუმინეთისა და უნგრეთის წარმომადგენლების ჩართულობით გაიმართა და იგი ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების მინისტრმა, მარიამ ქვრივიშვილმა გახსნა.
მინისტერიალი ოთხი პარტნიორი ქვეყნის საერთო ხედვის - მდგრადი და ენერგეტიკულად უსაფრთხო მომავლის შექმნას ემსახურებოდა და მასზე ქართული მხარის წარმომადგენლობის მიზანი ქვეყნის ენერგოდამოუკიდებლობისა და ენერგოუსაფრთხოების უზრუნველსაყოფად თანამშრომლობის გაღრმავება იყო.
ყურადღება დაეთმო მწვანე ენერგიის განვითარების მიმართულებით გადასადგმელ ნაბიჯებს. აღინიშნა საქართველოს, როგორც სანდო და პროაქტიული პარტნიორის როლი მწვანე ენერგეტიკული დერეფნის შეთანხმების განხორციელებაში. ითქვა, რომ ქვეყანა მტკიცედ უჭერს მხარს აღნიშნული დერეფნის ხედვას, რასაც მნიშვნელოვანი წვლილი შეაქვს ევროპულ მწვანე შეთანხმებასა და სათბურის გაზების ემისიების შემცირების საერთო მიზნების მიღწევაში.
მინისტრის მხრიდან საუბარი შეეხო საქართველოში ენერგეტიკის დარგში მიმდინარე რეფორმებს, გამოწვევებსა და სამომავლო პერსპექტივებს. აღინიშნა, რომ რეფორმები უზრუნველყოფს საქართველოს ენერგეტიკული ბაზრის გამჭვირვალობას, კონკურენტუნარიანობასა და ინვესტორებისთვის მიმზიდველობას, რაც ასევე მნიშვნელოვანია ევროპის ენერგეტიკულ ბაზართან მეტი ინტეგრაციისთვის. საბოლოო მიზნად კი, განახლებადი ენერგიის გამომუშავების სიმძლავრით, მათ შორის, ქარისა და მზის ენერგეტიკული პროექტებით საქართველოს განახლებადი ენერგიის რეგიონულ ცენტრად პოზიციონირება განისაზღვრა.
მე-11 მინისტერიალში აგრეთვე მონაწილეობდნენ აზერბაიჯანის რესპუბლიკის ენერგეტიკის მინისტრი ფარვიზ შაჰბაზოვი, უნგრეთის საგარეო საქმეთა და ვაჭრობის სამინისტროს სახელმწიფო მდივანი ბოგლარკა ილეში და რუმინეთის ენერგეტიკის სამინისტროს სახელმწიფო მდივანი კრისტიან ბუსოი. ღონისძიებას აზერბაიჯანის, რუმინეთისა და უნგრეთის ელჩები, საქართველოს სახელმწიფო ელექტროსისტემის, რუმინეთის, აზერბაიჯანისა და უნგრეთის გადამცემი სისტემის ოპერატორების, მსოფლიო ბანკისა და აზიის განვითარების ბანკის წარმომადგენლები ესწრებოდნენ.

Ekaterine Sisauri, General Director of GOGC, participated in the 11th Ministerial Meeting of the Green Energy Corridor hosted by Georgia. The Ministerial was held with participation of representatives from Azerbaijan, Romania, and Hungary, and was opened by Mariam Kvrivishvili, the Minister of Economy and Sustainable Development.
The Ministerial served the four partner countries' common vision of creating a sustainable and energy-secure future. The Georgian delegation's objective was to deepen cooperation to ensure the country's energy independence and energy security.
The discussion highlighted the steps required for the development of green energy. Georgia's role as a reliable and proactive partner in implementing the Green Energy Corridor agreement was acknowledged. The country firmly supports the Corridor's vision, which significantly contributes to the European Green Deal and the shared goals of reducing greenhouse gas emissions.
The Minister Kvrivishvili addressed the ongoing reforms, challenges, and future prospects in Georgia's energy sector. It was highlighted that the reforms aim to ensure the Georgian energy market's transparency, competitiveness, and attractiveness to investors, which is crucial for greater integration with the European energy market. The ultimate objective is to position Georgia as a regional hub for renewable energy by production capacity, including wind and solar energy projects.
The 11th Ministerial was also attended by Parviz Shahbazov, Minister of Energy of the Republic of Azerbaijan, Boglarka Illés, State Secretary of the Ministry of Foreign Affairs and Trade of Hungary, Cristian Bușoi, State Secretary of the Ministry of Energy of Romania. Ambassadors from Azerbaijan, Romania, and Hungary, representatives from the Georgian State Electrosystem, the Transmission System Operators of Romania, Azerbaijan, and Hungary, the World Bank, and the Asian Development Bank were also present at the event.