რამდენიმე საჭირო განმარტება “ფრონტერასთან” საარბიტრაჟო დავის შედეგის ირგვლივ
საქართველოს ნავთობისა და გაზის კორპორაცია (სნგკ/კორპორაცია) ნავთობისა და გაზის სახელმწიფო სააგენტოსთან (ნგსს/სააგენტო) ერთად მოუწოდებს ,,ფრონტერა რისორსიზ ჯორჯია კორპორეიშენს“, თავი შეიკავოს არაკეთილსინდისიერი ქმედებებისგან, საარბიტრაჟო განხილვის რეალური შედეგების საწინააღმდეგო ცნობების გავრცელებისგან და ამ გზით სამართლებრივი დავისთვის პოლიტიკური სახის მიცემისგან. აქვე, „ფრონტერამ“ პატივი უნდა სცეს მხარეთა მიერ შეთანხმებული დავების განმხილველი ინსტიტუტის - საარბიტრაჟო ტრიბუნალის გადაწყვეტილებას და უნდა უზრუნველყოს მისი აღსრულება. აქვე, ნებისმიერი გაუგებრობის, საზოგადოებისა და დაინტერესებული პირების შეცდომაში შემყვანი ცნობებისგან დაცვის მიზნით, ვთავაზობთ და მოვუწოდებთ „ფრონტერას“, განაცხადოს თანხმობა საარბიტრაჟო გადაწყვეტილებისთვის კონფიდენციალური დოკუმენტის სტატუსის მოხსნასა და შესაბამისად, მის გასაჯაროებაზე.
იქიდან გამომდინარე, რომ ამ ეტაპამდე „ფრონტერა“ უარს აცხადებს საარბიტრაჟო გადაწყვეტილების გასაჯაროებაზე, ხოლო ქართული მხარე ამ ეტაპზე თავს იკავებს ცალმხრივი მოქმედებისგან, შემოვიფარგლებით გადაწყვეტილების მხოლოდ ძირითადი პოსტულატების შესახებ მოკლე ინფორმაციით, რათა დავიცვათ სახელმწიფოს საინვესტიციო იმიჯი და დავაკმაყოფილოთ დაინტერესებულ პირთა ინტერესი: საარბიტრაჟო ტრიბუნალმა მხარი დაუჭირა ქართული მხარის სამართლებრივ პოზიციას და დააკმაყოფილა კორპორაციისა და სააგენტოს მიერ წარდგენილ მოთხოვნათა აბსოლუტური უმრავლესობა. კერძოდ, საარბიტრაჟო სასამართლომ დაადგინა, რომ ფრონტერამ არსებითად დაარღვია კონტრაქტი (პწგხ), რაც, თავის მხრივ, კონტრაქტის შეწყვეტის საფუძველია. ზემოაღნიშნულიდან გამომდინარე, “ფრონტერა” ვალდებულია, აუნაზღაუროს კორპორაციას მის ნაცვლად გადახდილი ბუნებრივი რესურსებით სარგებლობის მოსაკრებლის თანხა და ამასთანავე, საარბიტრაჟო დავასთან დაკავშირებით გაღებულ ხარჯთა უდიდესი ნაწილი, ჯამში 6 მილიონი აშშ დოლარის ოდენობით.
მნიშვნელოვანი და სამწუხაროა, რომ ნაცვლად საარბიტრაჟო გადაწყვეტილების დაუყოვნებელი აღსრულების უზრუნველყოფისა, „ფრონტერამ“ წამოიწყო შეცდომაში შემყვანი და სახელმწიფოს იმიჯის დამაზიანებელი საინფორმაციო კამპანია, რომლის ფარგლებშიც, არსებითად მცდარი ინფორმაციის მიწოდების გზით, ამავე კამპანიაში ჩართო აშშ-ის კონგრესის წევრები - საქართველოს მეგობრები, რომლებიც, დაეყრდნენ რა კომპანიის მიწოდებულ ინფორმაციას, სამართლიანად აღშფოთდნენ ამერიკული ბექგრაუნდის მქონე კომპანიის ინტერესების შელახვითა და მოკავშირე სახელმწიფოს - საქართველოს მოქმედებით. ხსენებული რეაქცია გასაგები და გასაზიარებელი იქნებოდა, რომ არა მათთვის „ფრონტერას“ მიერ მიწოდებულ ცნობათა ყალბი ხასიათი.
სამწუხაროა, რომ „ფრონტერა“ მოქმედებს როგორც არაკეთილსინდისიერი ბიზნეს სუბიექტი. მაგრამ, ორმაგად სამწუხაროა და უკიდურესად მავნებელია, რომ მისი ამ არაკეთილსინდისიერებით იგი აზიანებს საქართველოსა და აშშ-ს შორის არსებული პარტნიორული ურთიერთობებს, ისევე როგორც აფერხებს საქართველოსათვის სასიცოცხლოდ მნიშვნელოვანი ევროკავშირისა და ნატოსკენ დაახლოების პროცესს, ახდენს ქვეყნის საგარეო კურსის საბოტაჟს. ქართული მხარე მერამდენედ მოუწოდებს „ფრონტერას“, პატივი სცეს გაეროს მიერ მხარდაჭერილი ჰააგის მუდმივმოქმედი საარბიტრაჟო სასამართლოს გადაწყვეტილებას და განაცხადოს თანხმობა 2020 წლის 17 აპრილის გადაწყვეტილების გასაჯაროებაზე.
ინფორმაცია „ფრონტერას“ შესახებ
„ფრონტერა“ არის კაიმანის კუნძულებზე რეგისტრირებული ე.წ. ჭურვი კომპანია (Shell company), კონტრაჰენტი, რომელმაც არსებითად დაარღვია პწგხ, იგი უარს აცხადებს თავისი ქართველი თანამშრომლებისთვის ხელფასის გადახდაზე; ამავე დროს, მის მიმართ არსებობს მთელი რიგი საჩივრები აშშ-სა და კაიმანის კუნძულებზე. „ფრონტერა“ უარს აცხადებს საარბიტრაჟო სასამართლოს 2020 წლის 17 აპრილის გადაწყვეტილების გასაჯაროებაზე, რომელიც დაიწყო ჰააგის მუდმივმოქმედ სასამართლოში და რომელიც, თავის მხრივ, ეფუძნება გაეროს მიერ დაფინანსებულ საარბიტრაჟო წესებს (UNCITRAL). ნაცვლად იმისა, რომ პატივი სცეს საარბიტრაჟო გადაწყვეტილებას, იგი ცდილობს დამალოს საარბიტრაჟო დავაში დამარცხება ფაქტებისა და გარემოებების დამახინჯებული ინტერპრეტირებისა და ყალბი და დაუსაბუთებელი ბრალდებების მოშველიების გზით. აქვე დავძენთ, რომ 2019 წელს „ფრონტერა რისორსიზ კორპორეიშენი“, „ფრონტერას“ დამფუძნებელი კომპანია და, შესაბამისად, მისი ერთ-ერთი შვილობილი კომპანია კაიმანის კუნძულებზე, მოიხსნა ლონდონის საფონდო ბირჟის ალტერნატიული საინვესტიციო ბაზრიდან (AIM).
სახელშეკრულებო დავისა და საარბიტრაჟო განხილვის წინაპირობა
2018 წლის 15 ნოემბერს კორპორაციამ და სააგენტომ დაიწყეს საარბიტრაჟო განხილვა „ფრონტერას“ წინააღმდეგ და შეიტანეს საარბიტრაჟო მოთხოვნა ჰააგის მუდმივმოქმედ საარბიტრაჟო სასამართლოში ფრონტერას მიერ პწგხ პირობებით ნაკისრი ვალდებულებების შეუსრულებლობის გამო. პწგხ ითვალისწინებს დავის მოგვარებას მხარეთა შეთანხმებით, გაეროს მიერ დაფინანსებული საარბიტრაჟო წესების (UNCITRAL) ნეიტრალურ ფორუმამდე. ამ დავების მოგვარების პროცესი არის კანონის უზენაესობის ძირითადი გარანტი.
საარბიტრაჟო სასამართლომ 2020 წლის 17 აპრილს მიიღო საბოლოო გადაწყვეტილება. სასამართლომ ერთმნიშვნელოვნად დაადგინა, რომ ფრონტერამ არსებითად დაარღვია პწგხ. ამასთანავე, სასამართლომ ფრონტერა რისორსიზ ჯორჯია კორპორეიშენს და ფრონტერა აშშ-ს (სოლიდარული მოპასუხე პროცესში) დააკისრა მოსარჩელეებისთვის ხარჯებისა და ზარალის ანაზღაურება, რაც ჯამურად დაახლოებით 6 მილიონი აშშ დოლარია.
დავის ინიცირების საწყის ეტაპზევე კორპორაციამ და სააგენტომ აიღეს ვალდებულება სრულად დაეცვათ და დამორჩილებოდნენ სასამართლოს საბოლოო გადაწყვეტილებას, აგრეთვე, საარბიტრაჟო გადაწყვეტილების მიღებამდე თავი შეეკავებინათ პწგხ-ს საფუძველზე ცალმხრივად უფლების გამოყენებისაგან. მეტიც, თავდაპირველი პწგხ ითვალისწინებდა 10-წლიან ძებნა-ძიების პერიოდს, ხოლო კორპორაცია და სააგენტო ნებაყოფლობით დათანხმდნენ ვადის ორჯერ გაზრდას, - მთლიანობაში 20 წლამდე ვადით. ეს ვადა ამოიწურა 2017 წლის ნოემბერში და, შესაბამისად, ფრონტერას უნდა დაეტოვებინა ექსპლუატაციის მიღმა არსებული ძებნა-ძიების ტერიტორიები. აქედან გამომდინარე, მოსაზრება, რომ თითქოსდა კორპორაციას და სააგენტოს სურდათ თავად გაეკონტროლებინათ საძიებო ტერიტორია, ყოველგვარ აზრს მოკლებულია.

A Few Necessary Explanations For The Outcome Of The Arbitration Dispute With Frontera
Georgian Oil and Gas Corporation (GOGC) and the Georgian State Agency of Oil and Gas (SAOG) call on Frontera Resources Georgia Corporation (FRGC) to refrain from unscrupulous actions, disseminating misinformation around the actual outcomes of the arbitration proceedings, and hence politicizing the legal dispute. In addition, Frontera must respect the award of the Arbitral Tribunal—the dispute resolution institute agreed by the parties—and ensure its enforcement. In order to protect society and interested parties from misunderstandings, or misleading information, we call on Frontera to consent to the revocation of the status of confidential document for the arbitral award and consequently to its disclosure.
As a consequence of the fact that Frontera refuses to disclose the arbitral award so far, and since Georgian side refrains from unilateral action, we will limit ourselves with just brief information around the main postulates of the award in order to protect the state’s investment image and to satisfy the interested parties: The Arbitral Tribunal supported legal position of the Georgian side and satisfied a vast majority of the claims made by GOGC and SAOG. Particularly, the Arbitral Tribunal ruled that FRGC committed material breach of the PSC, which is a ground for terminating the contract. As a result, FRGC must reimburse GOGC with approximately 6 million USD for mineral resources usage tax and for legal expenses resulting from the arbitration proceedings.
It is essential and regrettable, that instead of immediate award enforcement, Frontera launched a misleading and State image damaging information campaign that involved basically misinforming US Congress members, friends of Georgia, who relied on the information provided by the company, and were fairly outraged by the actions of an ally like Georgia infringing on the interests of an American company. This reaction would have been understandable if the information provided by Frontera had not been false.
It is unfortunate that Frontera acts as an unscrupulous business entity. However, it is doubly unfortunate and extremely harmful that its dishonesty damages the partnership between Georgia and the United States, as well as hinders Georgia’s vital process of rapprochement with European Union and NATO and sabotages the State’s foreign policy. The Georgian side once again calls on Frontera to respect the April 17, 2020 award of the United Nations-backed Hague Permanent Arbitration Court and consent to its disclosure.
Information Regarding Frontera
FRGC is a Cayman Islands shell company, contractor that committed material breach of PSC thereof, refusing to pay its Georgians workers. The company is facing a number of lawsuits in the US and Cayman Islands. FRGC withholds its consent to disclosure of the April 17, 2020 arbitral award rendered by the arbitration tribunal in the dispute initiated in Hague Permanent Court of Arbitration based on the UN-sponsored arbitration rules (UNCITRAL) opting, instead concealing its loss in the arbitration by patently false interpretations and unsubstantiated allegations. In 2019, Frontera Resources Corporation, an ultimate parent company of FRGC through its another Cayman Island subsidiary, Frontera Resources Caucasus Corporation, was delisted from the London Stock Exchange’s AIM market.
Background on Contractual Dispute and Arbitration
On January 15, 2018 GOGC and SAOG commenced arbitration proceedings against FRGC by filing a request for arbitration with the Hague Permanent Court of Arbitration with respect to a dispute arising out of breach by FRGC of its obligations under the PSC. The PSC provides for disputes to be resolved in accordance with the parties’ agreement before a neutral forum under the UN-sponsored arbitration rules (UNCITRAL). This dispute resolution mechanism is a fundamental tenant of the rule of law.
On April 17, 2020, the Arbitration Tribunal rendered its final award. It ruled unanimously that Frontera had committed a material breach of the PSC and ordered FRGC and Frontera Resources US LLC (a codefendant in the proceedings) to pay to the claimants the amount of mineral usage tax and vast majority of the costs incurred by the claimants in connection with the arbitration, which equals to approximately US $6 million in total.
From the beginning of the proceeding, GOGC committed to honor and respect any award rendered by the Arbitral Tribunal, and to refrain from unilaterally exercising rights under the PSC pending the final arbitration award. Moreover, the original PSC had a 10-year exploration period that was extended twice to a total of 20 years, which expired in November 2017, thus triggering FRGC’s obligations to relinquish the exploration territories located outside the existing Exploitation/Development Area. The allegations as if SAOG and GOGC were eager to take control of these exploration territories are thus nonsensical.