ბაქო-თბილისი-ჯეიჰანის მილსადენი
ბაქო-თბილისი-ჯეიჰანის (BTC) მილსადენი ნავთობის კასპიის და ხმელთაშუა ზღვებს შორის ტრანსპორტირების პირველი და უმოკლესი მარშრუტია.
მსოფლიოში ერთ-ერთი ყველაზე გრძელი მილსადენის სრული სიგრძე 1768 კმ-ია. აქედან, 443 კილომეტრი აზერბაიჯანის ტერიტორიაზე, 249 კილომეტრი საქართველოს ტერიტორიაზე და 1076 კილომეტრი თურქეთში გადის. ნავთობსადენის დიამეტრი 42-46 დიუმია; აქვს 8 საქაჩი სადგური (2 აზერბაიჯანში, 2 საქართველოში და 4 თურქეთში).
BTC-ის მშენებლობა საქართველოში 2005 წელს დასრულდა და ოქტომბერში გარდაბანში სამი ქვეყნის პრეზიდენტმა მილსადენის საზეიმო ინაუგურაცია მოახდინა. ნავთობსადენი სრულ ექსპლუატაციაში 2006 წელს შევიდა.
მილსადენის მშენებლობა დაახლოებით 4 მილიარდი აშშ დოლარი დაჯდა. BTC "აზერი-ჩირაგ-გიუნეშლის" საბადოდან მოპოვებული ნავთობის ექსპორტირებას ახდენს.
პროექტის მფლობელია საერთაშორისო კონსორციუმი BTCCo, 11 პარტნიორის შემადგენლობით. პარტნიორების სახელით კი მილსადენის მართვა ბრიტანულ BP-ს აქვს დაკისრებული. BTCCo-ს საპროექტო დაფინანსებაში საერთაშორისო საფინანსო კორპორაცია და EBRD-ი მონაწილეობდა.

The BTC oil pipeline is the shortest route to transport oil from the Caspian Sea to the Mediterranean.
The total length of one of the longest pipelines in the world is 1768 km; 443 km in Azerbaijan, 249 km in Georgia, and 1,076 km in Turkey.
The diameter of the pipeline ranges from 42 to 46 inches. The pipeline has eight pumping stations (two in Azerbaijan, two in Georgia and four in Turkey).
The pipeline construction costs totaled to about $4 bl.
The BTC pipeline exports oil extracted from the Azeri-Chirag-Gunshli field to Ceyhan.
The owner of the project is International Consortium BTC Co with eleven participating partners. The pipeline is operated by BP and the project was financed by International Financial Corporation and EBRD.
After putting the pipeline into operation, the Georgian state budget received $50 ml as a direct transit fee.